YUKARI

Çevre Koruma

Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2022

Plastik terlikler ağaçları kurtarıyor

 • Kenya sahillerindeki plastik kirliliğiyle mücadele için hayata geçirilen Ocean Sole girişimi, denizlerde kirliliğe yol açan parmak arası terlikleri topluyor.

  Kenya'nın başkenti Nairobi'de 1999 yılında faaliyete geçen Ocean Sole girişimi, ülkede sıklıkla kullanılan ve denizlerde ciddi kirliliğe yol açan plastik parmak arası terlikleri topluyor. Toplanan terlikler, Ocean Sole’nin istihdam ettiği sanatçılar tarafından müze, hayvanat bahçesi ve otel lobilerini süsleyen heykellere dönüştürülüyor. Hint Okyanusu kıyısındaki Kenya'da deniz kirliliğiyle mücadeleye katkı sunan girişim, düşük gelirli 100 kişiye sabit gelirle istihdam sağlıyor. Terlik toplama ve dönüştürme işlemlerinde çalışanlarla beraber gelir sağlanan kişi sayısı 1000'i buluyor. Yılda bir milyon terlik ve bir tonu aşkın strafor (plastik köpük) dönüştürmeyi ve ürünleri için ağaç yerine terlik kullanarak 500’den fazla ağacı kurtarmayı hedefleyen girişim, gelirinin yüzde 10-15’inden fazlasını sahil temizliğine, mesleki ve eğitim programlarına, çevre koruma faaliyetlerine ayırırken çalışanlarına, çocuklarının eğitim masraflarını karşılamada yardımcı oluyor.

  Çok sayıda kişiye istihdam sağlıyor
  Girişim bünyesinde satış müdürü olarak görev yapan Joe Mwakiremba, Ocean Sole'ü, ‘Okyanuslarımızı ve su yollarımızı temizlemenin yanı sıra çok sayıda kişiye istihdam sağlamanın gururunu yaşayan sosyal bir girişim’ şeklinde tanımladı. Kenya’da 10 yıldan fazla bir süre önce ağaç kesmenin yasaklandığını, eski ağaç oymacılarından heykel eğitimi aldıktan sonra Ocean Sole’de yeteneklerini kullanmaya devam ettiklerini anlatan Mwakiremba, "Ocean Sole, okyanuslarımızı temizleme ve birçok sanatçıya istihdam sağlama amacıyla kuruldu. Eski ağaç oymacılarının bu yeteneğini kullanıyoruz" dedi.

  Artan malzemeler mülteciler için kullanılıyor
  Joe Mwakiremba, terliklerin toplanmalarından sanat eserine dönüşmelerine kadar geçen süreci şöyle anlattı: "Toplayıcı çalışanlar, Kenya kıyılarına ve Nairobi’deki katı atık sahalarına, çöplere atılan parmak arası terlikleri biriktiriyor. Topladıklarını atölyemize getirdiklerinde, kilogram başı 30 sent (ABD para birimi) ödeme yapıyoruz. Sonrasında bir yıkama ekibi, kirli parmak arası terlikleri deterjanla yıkıyor. Yıkanan terlikler sanatçılar tarafından kullanılmak üzere kurumaları için atölyeye yerleştiriliyor. Kuruyan malzemeden büyük ve küçük olmak üzere iki tür heykel yapılıyor. Kalıp kesim makinemiz terlikleri keserek, zürafa, aslan veya fil şablonu çıkarıyor. Bu şablonlar daha sonra bir blok halinde birleştiriliyor, ardından oyularak hayvan görünümü veriliyor."

  Dönüştürülen ürünlerin yüzde 90’ı ihracata yönelik
  Üretimin yüzde 90’ının ihracata yönelik olduğunu; dünyanın birçok ülkesindeki hayvanat bahçelerine, akvaryumlara, müzelere ve hediyelik eşya dükkânlarına satış yaptıklarını kaydeden Joe Mwakiremba sözlerini şöyle tamamladı: "Burada sürdürdüğümüz Kenya modelini mükemmelleştirmeyi planlıyoruz. Bu fikri, burada olduğu gibi parmak arası terlik sorunu yaşayan diğer ülkelerde de uygulamak istiyoruz. Endonezya, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerden çok sayıda talep aldık ve Ocean Sole olarak önümüzdeki 5 yıl içinde bu ülkelerde atölyeler açmayı hedefliyoruz."

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu