YUKARI

Ekosistemler

Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2021

İmparatorlar tehlikede

 • Küresel ısınma nedeniyle eriyen buz kütleleri, dünyanın en büyük penguen türü olan imparator penguenlerinin soyunu tehlikeye atıyor.

  Amerika’da yapılan bir araştırma, mevcut karbon emisyonları ve iklim değişikliği oranlarında herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde imparator penguenlerinin soyunun tehlikede olduğunu ortaya koydu. Global Change Biology dergisinde yayınlanan araştırmada, 2100 yılına kadar iklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle imparator penguenlerinin yüzde 98’inin yok olabileceği dile getirildi. Woods Hole Enstitüsü'nden penguen ekolojisti Stephanie Jenouvrier, “İmparator penguenlerin yaşam döngüsü, üremeleri, beslenmeleri ve tüy dökmeleri istikrarlı olarak deniz buzu olmasına bağlı” dedi.

  2050’de yüzde 70’i yok olabilir
  2050 yılına kadar bu türün kolonilerinin yaklaşık yüzde 70'inin tehlike altında olacağı belirtilen çalışmada, 2016 yılına dair Antarktika'nın Halley Körfezi'ndeki bir İmparator penguen kolonisi örnek verildi. 2016 yılında Antarktika'nın Halley Körfezi'ndeki bir İmparator penguen kolonisinde aşırı derecede düşük deniz buzu seviyelerinin görüldüğü ve bu durumun başarısız üremeye neden olduğunun altı çizildi. Dünyanın en büyük penguenleri olan imparator penguenleri, kış aylarında yalnızca Antarktika kıtasında üreyebiliyor.

  Üremek için eksi 40 dereceye ihtiyaçları var
  Üremek için hava sıcaklığının eksi 40 santigrat dereceye ihtiyaç duyan türün, yeterli deniz buzu olmadan hayatta kalamayacağı belirtiliyor. Hali hazırda dünyada yaklaşık 280 bin üreme çifti veya 625-650 bin imparator pengueni olduğu biliniyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu