YUKARI

Çevre Koruma

Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2021

Erkekler çevreyi daha mı fazla kirletiyor?

 • Araştırmalar erkeklerin kadınlara göre çevreyi daha fazla kirlettiğini, daha az geri dönüşüm yaptığını ve daha büyük bir karbon ayak izi bıraktığını öne sürüyor.

  Çevre dostu sürdürülebilir yaşam üzerine yapılan güncel bir araştırma, kadınların erkeklerden daha çevreci davranışlar sergileme eğiliminde olduğunu ortaya koydu. Bilim insanlarının ‘Yeşil feminen stereotip’ adını verdiği olguya göre, çevreye duyarlı olma erkeklerden çok kadınlara atfedilen bir özellik. Sürdürülebilirlik ve cinsiyet ilişkisi, uzmanların uzun süredir üzerinde durduğu bir konu. Son yıllarda yapılan araştırmalar erkeklerin kadınlara göre çevreyi daha fazla kirlettiğini, daha az geri dönüşüm yaptığını ve daha büyük bir karbon ayak izi bıraktığını öne sürüyor. Araştırmalara göre; kadınlar iklim krizi konusunda daha bilinçli davranıyor, çevre dostu düzenlemeleri daha fazla destekliyor ve buzulların erimesi, denizlerin yükselmesi gibi felaketlerin bilimsel arka planına daha hâkim. Bunun yanında kadınlar, iklim değişikliğinin gelecek nesiller üzerindeki etkisine yönelik endişelerini daha çok dile getiriyor.

  Çevrecilik daha kadınsal bir davranış
  Amerika Birleşik Devletleri'ndeki beş farklı üniversiteden uzmanlar, çevre dostu eğilimin kadınsal bir davranış olmasına ilişkin yeni bir neden daha ortaya koydu. ’Çevre dostu olmak erkekliğe sığmıyor mu? Yeşil-Feminen Stereotip ve sürdürülebilir tüketime olan etkisi’ başlığıyla yayınlanan araştırma, bu cinsiyet uçurumunun arkasında, feminenliğin algılanışı ve çevre dostu olma arasındaki psikolojik bağlantının rol oynadığına işaret ediyor. Araştırmacılara göre; çevrecilik kadınlar ve erkekler tarafından daha kadınsı bir davranış olarak görülüyor. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri'nden iki bin katılımcıyla yapılan bir deneyde, denekler süpermarketlerde kadın yahut erkek olsun fark etmeden alışveriş torbası taşıyan kişinin plastik poşet kullanana göre daha kadınsı gözüktüğünü söyledi. Diğer bir deneydeyse çevre için bir jest yaptığını düşünen denekler kendini daha kadınsı olarak tanımladı. Deneylerde pembe bir hediye kartı verilerek sırt çantası, lamba ve şarj aleti alması istenen erkeklerin en az çevre dostu ürünü aldığı görüldü. Böylelikle, çevre dostu ürün ve pembe hediye kartı gibi ‘feminen’ bir kombinasyona karşı daha ‘maskülen’ davranma eğilimleri görüldü.

  Erkekler yeterince çaba sarf etmiyor
  Uzmanlara göre; çevre dostu davranışın kadınsal algılanmasındaki sorun, pazarlamacıların ürünlerini erkekler için cazip hale getirmek adına yeterince çaba sarf etmemesinden kaynaklanıyor. Araştırmacılar, erkekleri çevre dostu seçimler yapmaya teşvik etmenin anahtarının yeşil ürünleri daha erkeksi hale getirmek olduğunu öne sürüyor. Uzmanlar; "Erkekleri erkek gibi hissettirin, böylelikle daha çevreci olacaklar" diyor. Öte yandan sürdürülebilir erkek giyim markası yaratan moda tasarımcısı ve vegan aktivist Joshua Katcher, deneyimlerinden yola çıkarak ana akım erkek imajının sürdürülebilirlik mücadelesine zarar vereceğini düşünüyor. Mesleğini icra ederken dayatılan erkeklik algısı üzerinden tacize maruz kaldığını belirten Katcher, "Ana akım erkekliği kültürel bir kriz olarak sürdürülebilirliğin önünde bir engel diye görüyorum" şeklinde konuşuyor. Erkeklere çevre dostu sürdürülebilir yaşamı, ana akım erkeklik tehdidi oluşturmayan bir şekilde ‘koruyucu, savunucu, kahraman’ özellikleri öne çıkararak anlatma taraftarı olan Katcher, bununsa sadece geçici bir çözüm olduğunu söylüyor. Katcher, yeni nesillerin sürdürülebilirlikle ilgili daha iyi bilinçlendirilmesi ve ana akım ‘erkeklik’ algısı sonucu yapılan saldırılarından kurtulması gerektiğini düşünüyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu