YUKARI

Ekosistemler

Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2021

Kutupların yeni sakinleri melez ayılar

 • Kuzey Kutbu'ndaki deniz buzu inceldiği için açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan kutup ayılarının güneye inerken boz ayılarla temas etmesi yeni melez yavruları beraberinde getirdi.

  Bilim insanları nesli tükenmekte olan kutup ayılarının boz ayılarla çiftleştiğini ve Kuzey Kutbu'nda ortaya Grolar ismi verilen melez ayıların çıktığını söylüyor. Uzmanlara göre bu durum, iklim değişikliğinin ayılar üzerinde yarattığı stresten kaynaklanıyor. Kuzey Kutbu'ndaki deniz buzu inceldiği için açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kutup ayıları güneye inerken, boz ayıların yaşam alanları da kuzeye doğru genişliyor. İki tür arasındaki temasın artması da çiftleşmeleri beraberinde getiriyor ve melez yavrular dünyaya geliyor. Bazı bilim insanları Grolar ismi verilen melez ayıların, hayatta kalmada kutup ayılarından daha avantajlı olabileceğini düşünüyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre; boz ayıları ve kutup ayıları evrimsel süreçlerinde yalnızca 500 ila 600 bin yıl önce birbirinden ayrıldı. Bu nedenle iki tür çiftleşebiliyor ve sağlıklı yavrular üretebiliyor. Esaret altındaki ayılarda yapılan gözlemler ve yaban hayatında yapılan araştırmalar da melezlerin doğurgan olduğunu ve kendilerinin de yavru dünyaya getirebildiğini gösteriyor.

  İlk karşılaşma 2006’da gerçekleşti
  Melez ayılara dair ilk ihbar 2006'da Kanada'nın Kutup Bölgesi'nde kutup ayısı vurduğunu zanneden bir avcıdan geldi. Avcı daha yakından baktığında hayvanın bir kutup ayısı gibi beyaz olduğunu ama kahverengi lekeleri, uzun pençeleri ve kambur sırtıyla farklılaştığını gördü. Daha sonra yapılan DNA testi de bu hayvanın bir kutup ayısıyla boz ayının belgelenmiş ilk yabani yavrusu olduğunu ortaya koydu. O zamandan beri Kuzey Kutup Bölgesi'nde melez ayıların görülme sıklığı da arttı. 2017'de yapılan bir araştırmada iki boz ayıyla çiftleşen tek bir dişi kutup ayısının 8 melez dünyaya getirdiği ortaya kondu.
  Hakemli dergi Biology Letters’da 2016'da yayımlanan araştırmaya göre; melezlerin artışı kutup ayılarının azalmasıyla aynı zamana denk geldi. Kutup ayısı sayılarının önümüzdeki 30 yıl içinde yüzde 30'dan fazla azalması bekleniyor. DeSantis'in liderlik ettiği, bu ay hakemli bilimsel dergi Global Change Biology'de yayımlanan araştırmada bunun boz ayıların kutup ayılarının bölgelerini işgal etmesinden kaynaklandığı ifade edildi.

  Kaynak: Cumhuriyet

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu