YUKARI

Ekosistemler

Eklenme Tarihi: 29 Mart 2021

Deniz memelileri tehlike altında

 • Yapılan yeni bir araştırma, iklim değişikliği ve artan mikroplastik kirliliği nedeniyle dünyadaki deniz memelilerin yüzde 25’inin neslinin tükenmek üzere olduğunu gözler önüne serdi.

  İngiltere Exeter Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, iklim değişikliği ve artan mikroplastik kirliliği nedeniyle dünyadaki deniz memelilerin yüzde 25’inin neslinin tükenmek üzere olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, küresel olarak okyanusların yüzde 56’sında yaşayan tüm hayvanların yüzde 98’inin gürültü, buzul erimesi ve balıkçılık gibi faktörlerden en az birisi nedeniyle tehdit altında olduğu ifade edildi. Bilim insanları, deniz habitatlarının acil olarak korunması için hükümetlere ve şirketlere çağrıda bulundu.

  126 türün yüzde 25’i tehdit altında
  Endangered Species Research adlı dergide yayımlanan çalışma kapsamında araştırmacılar, balinalar, yunuslar, foklar, deniz aslanları, deniz ayısı, dugonglar, su samuru ve kutup ayılarını içeren 126 türün durumunu araştırdı ve en az yüzde 25'inin tehdit altında olarak sınıflandırıldığı bulundu. Çalışmada özellikle, nesli tükenmek üzere olan vaquita domuz balığı ve Kuzey Atlantik sağ balinasının en yüksek tehdit altında oldukları ifade edildi. Bununla birlikte bilim insanları, okyanusların yüzde 56’sında yer alan tüm deniz memelisi türlerinin yüzde 98’inin belirli bir düzeyde risk altında olduğuna dikkat çekti.

  Buzulların erimesi süreci hızlandırıyor
  Araştırmacılar, canlı popülasyonlarındaki tehlikeli düşünlerin temel nedeninin iklim değişikliği, balıkçılık, kirlilik ve diğer insan faaliyetlerinin bir sonucu olduğunu belirtti. Örneğin iklim değişikliği, deniz buzunda yaşayan kutup ayıları ve deniz aygırları gibi türlerin doğal habitatlarını ortadan kaldırıyor. Bu hayvanlara ev sahipliği yapan Kuzey Kutbu, küresel ortalamanın yaklaşık iki katı kadar hızlı ısınıyor ve bağlı oldukları buzun erimesine neden oluyor. 2020'de yayınlanan ayrı bir çalışma, kutup ayılarının azalan habitatları nedeniyle birkaç yıl içinde nesillerinin tükenebileceği konusunda uyardı.

  Ağlara takılıyorlar
  Deniz memelilerini tehdit eden en önemli unsurlardan birini ise balık ağlarına tesadüfen takılmaları oluşturuyor. Dünya çapında en fazla sayıdaki deniz canlısı türü (101 tür) aktif av teçhizatına takıldığı için ölüyor.
  Çalışmanın yazarları, “Bazı deniz memelileri türleri (örneğin, vaquita ve Kuzey Atlantik sağ balinası Eubalaena glacialis) ve yüzgeçayaklılar (örneğin Akdeniz foku Monachus monachus), kısmen balıkçılık nedeniyle nesli tükenme noktasına geldi” açıklamasını yaptı.
  Çalışma ayrıca, deniz memelisi türlerinin en az yüzde 42'sinin okyanusta yüzen atılmış plastikleri sindirdiğini veya bunlarla dolaştığı tespit etti.

  Kaynak: NTV

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu