YUKARI

Çevre Koruma

Eklenme Tarihi: 03 Şubat 2021

Denizlerdeki plastik atıklara kesin çözüm

 • Antalya’da Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm projesi kapsamında hayata geçirilen ‘Atık Tutucu Sistemi’ ile akarsuyla taşınan suyun bir bölümü, engeller vasıtasıyla filtreleme elemanlarına yönlendiriliyor.

  Doğa Koruma Merkezi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Coca-Cola Vakfı desteğiyle ve Kemer Belediyesi iş birliğinde yürütülen Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm projesi kapsamında ‘Atık Tutucu Sistemi’ hayata geçirildi. Antalya’nın Kemer ilçesinden geçerek Akdeniz’e ulaşan Karabucak Deresi için tasarlanan Atık Tutucu Sistemi’nin, denize giden atıkların önüne geçilmesi, bu atıkların görünür kılınması ve böylece kamuoyunun bilinçlendirilmesi açısından da önemli bir işlevi olacak. Akışı mevsimsel yağışlara bağlı olan akarsuda, yağış ve akış koşulları dikkate alınarak turistik bir yöreye özgü çözüm olarak projelendirilen sistem, sanatsal tasarımıyla da dikkat çekiyor.

  Filtreleme yoluyla atıkları topluyor
  Atık Tutucu Sistemi’nde akarsuyla taşınan suyun bir bölümü, engeller vasıtasıyla filtreleme elemanlarına yönlendiriliyor ve bu engeller su içerisindeki katı atıkları tutuyor. Böylece katı atıkların denize iletilmesi engelleniyor. Doğa Koruma Merkezi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Zeydanlı; “Doğada, özellikle de denizlerde biriken plastik atıkların azaltılması ve kontrol altına alınması 21’inci yüzyılın en önemli meselelerinden biri. Doğa Koruma Merkezi olarak denizlere giden atıkların toplanmasında bölgenin özelliklerini dikkate alarak yenilikçi bir yaklaşım uygulamaya çalıştık. Amacımız, bunu başarılı ve işleyen bir modele dönüştürüp, farklı alanlarda yaygınlaştırmak” dedi.

  Atıklar ekonomiye kazandırılacak
  Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise sistemle, artan yağışlarla denize ulaşan atıkların bir kısmının da önüne geçileceğini, aynı zamanda toplanan geri dönüştürülebilir atıkların ekonomiye kazandırılmış olacağını dile getirdi. UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi de UNDP'de, döngüsel ekonomi kavramı çerçevesinde sürdürülebilir üretim ve tüketimi iyileştirmek için özel sektör ve toplumla birlikte çalıştıklarını belirterek, “Atık azaltma ve geri dönüşüm, Türkiye'nin sıfır atık hedefleri açısından büyük önem taşıyor. Ancak doğal bir miras olan Akdeniz, dünyada plastik kirliliğinin önemli ölçüde arttığı bir deniz haline geldi. Bu nedenle Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında Kemer'de uygulanan atık tutucu, akarsulardaki atıkların denize ulaşmadan toplanması için önemli bir adım” diye konuştu.

  Hedef atıksız bir dünya
  Atık sorununun bugün dünyamızın önde gelen problemleri arasında yer aldığına ve bu problemin her geçen gün büyüdüğüne dikkat çeken Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca ise şunları söyledi: “İşimizi doğru yapmanın tam kalbinde duran ‘Atıksız bir dünya’ vizyonumuz doğrultusunda 2030’a kadar tüm ürün ambalajlarımızın yüzde 100 geri dönüştürülebilir olması ve bu ambalajların tamamının geri toplanması için çalışmalar yapıyoruz. Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi ve mobil uygulama Kollekt ile daha yaşanabilir bir dünyaya katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.”

  Plastik kısa sürede yok olmuyor
  Avrupa Birliği’nde (AB) her yıl 150 bin ile 500 bin ton plastik denizlere karışıyor. Akdeniz’deki atıkların yüzde 95’ini plastik maddeler oluşturuyor ve bu atıkların büyük çoğunluğu akarsular tarafından taşınıyor. Akarsular vasıtasıyla denizlere taşınan plastik atıklar doğada kısa sürede yok olmuyor ve deniz ekosistemini olumsuz etkiliyor.
  Plastik atıkların, akarsuların denize döküldüğü son nokta olan nehir ağızlarında tutulup, toplanarak uzaklaştırılmaları en etkili çözümlerden biri.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu