YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2021

İklim değişikliği çocukların besin çeşitliliğini azalttı

 • Bilim insanları iklim değişikliğinin yarattığı sıcaklık artışının, çocuklarda yetersiz beslenmenin ortaya çıkmasında, en az yoksulluğa bağlı etkenler kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

  Amerika’da yapılan bir araştırma, iklim değişikliğinin yarattığı sıcaklık artışının, çocuklarda yetersiz beslenmenin ortaya çıkmasında, en az yoksulluğa bağlı etkenler kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Phys.org sitesindeki habere göre; ABD'nin Vermont Üniversitesi’nden araştırmacılar, sonuçları ‘Environmental Research Letters’ dergisinde yayımlanan araştırmada, Asya, Afrika ve Güney Amerika'daki 19 ülkede yaşayan 107 bin çocuğun günlük beslenmelerini inceledi.

  10 temel üründen 3.2’sini yiyebiliyorlar
  Araştırmacılar, iklim değişikliğine bağlı ortalama sıcaklık ve yağış artışının çocukların besin çeşitliliğini azalttığını belirledi. Araştırmaya göre; iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelerde beş yaş altı çocuklar; et, süt, balık, baklagil, tahıl ve yeşilliklerden oluşan 10 kalemlik ürün sepetinin bir günde ortalama 3.2'sini tüketebiliyor.

  Yetersiz beslenme çocukların gelişimini bozdu
  Söz konusu ülkelerde beş yaşından küçük her üç çocuktan biri, çocuk gelişimi için kritik olan demir, çinko, folik asit, A ve D vitaminleri gibi mikro-besinleri alamıyor. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre; 2019'da dünya genelinde beş yaşından küçük 144 milyon çocuk yetersiz beslenmeden kaynaklanan gelişim bozukluklarından, 47 milyon çocuk ise kronik yetersiz beslenmeye bağlı aşırı zafiyetten muzdarip olmuştu.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu