YUKARI

Ekosistemler

Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2021

Atlantik’te 12 yeni canlı türü

 • Atlas Okyanusu'nda 12 yeni tür keşfedildi. Yosun hayvanları, yumuşakçalar ve mercanlar şimdiye kadar dipte yapılan çalışmaların yetersizliği nedeniyle keşfedilememişti. Bilim insanları yeni türlerin şimdiden iklim değişikliği tehdidi altında olabileceği uyarısı yapıyor.

  Beş yıldır Atlas (Atlantik) Okyanusu'nda sürdürülen, şimdiye kadarki en detaylı araştırmada 12 yeni tür keşfedildi. Yosun hayvanları, yumuşakçalar ve mercanlar, şimdiye kadar dipte yapılan çalışmaların yetersiz olması nedeniyle keşfedilmemişti. Bilim insanları yeni keşfedilen türlerin şimdiden iklim değişikliği tehdidi altında olabileceği uyarısı yapıyor. Okyanus tarafından soğurulan karbondioksit, sulardaki asit düzeyini yükseltiyor ve özellikle de mercanların çürümesine neden oluyor. Bilim insanları bu özel türleri ve yaşam alanlarını koruma altına almak için ‘çok geç olmadığını’ vurguluyor.

  İşte yeni keşiflerden önemli bulgular:
  • Yeni türler: ‘En az’ 12 yeni derin su türü keşfedildi. Ekip aynı zamanda daha önce bilinen alanlarda yaşayan türlere ait 35 yeni iz yakaladı.
  • İklim değişikliği: Okyanusların ısınması, asitleşme ve besin kaynaklarının azalması, dip deniz türlerinin yaşam alanlarını 2100 yılına kadar ciddi şekilde yok edebilir.
  • Hidrotermal bacalar: Bilim insanları Azorlar yakınlarında deniz tabanı akıntıları keşfetti. Hidrotermal bacalar, okyanus derinlerinde farklı türlere ev sahipliği yapabilen, biyolojik üretkenlik bakımından önemli alanlar.

  Derinlerde yeni ekosistemler bulmak mümkün
  Liverpool Üniversitesi'nden Atlas projesine katılan Prof. George Wolff, ay ve Mars yüzeylerine ait haritaların hâlâ okyanusların derinlerine ait haritalardan daha iyi olduğunu söyledi. Wolff; “Derin denizlerde nereye gitseniz yeni bir şey buluyorsunuz. Sadece yeni türler değil, yeni ekosistemler de bulmanız mümkün" dedi. Projeye liderlik eden Edinburgh Üniversitesi'nden Prof. Murray Roberts BBC'ye yaptığı açıklamada, beş yıl süren araştırmaların okyanustaki bazı özel alanları da ortaya çıkardığını belirtti. Roberts; “Süngerler ve okyanus mercanlarından oluşan derin su şehirleri bulduk. Bu alanlar, okyanustaki yaşamı destekliyor. Balıklar bu bölgelere yumurta bırakıyor. Eğer bu şehirler insan eliyle yok edilirse, balıklar yumurtlayacak bir yer bulamaz ve bu ekosistemler gelecek nesiller için işlevini yitirir. Bu, yağmur ormanlarının biyoçeşitlilik için önemini kavramak kadar önemli. Derin denizler için de aynısı geçerli. Tüm bu korunması gereken alanlar arasında bir bağlantı var."

  Akıntılar yaşam alanlarını bağlayan otoyol gibi
  Projeye, Atlas Okyanusu çevresinde bulunan 13 ülkeden araştırmacılar katıldı. Bilim insanları, küresel ısınma sonucu okyanus ortamının nasıl değiştiğini, insanların derin denizlerden faydalanma çabasının nelere yol açtığını araştırdı. Okyanus akıntılarına ilişkin araştırmalar, Kuzey Atlantik'te akıntıların iklim değişikliği yüzünden ciddi şekilde azaldığını ortaya koydu. Prof. Roberts, "Bunun çok boyutlu sonuçları var. Ancak temel olarak ekosistemler arasındaki bağlantılar zayıflamış oluyor. Akıntılar, sonsuz okyanusta farklı yaşam alanlarını birbirine bağlayan otoyollar gibidir" diyor. Tromso Üniversitesi'nde doğal kaynaklar ekonomisi alanında çalışan Prof. Claire Armstrong ise şöyle konuştu: "Bu araştırma sayesinde, neyi riske attığımızı görme şansımız oldu. Okyanus derinlikleri görüş alanımızın dışında kalıyor. Çevreye neler yaptığımızı, bunun sonuçlarının ne olabileceğini görmüyoruz."

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu