YUKARI

Enerji

Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2020

Temiz enerji daha fazla istihdam daha güçlü bir ekonomi demek

 • BM Genel Sekreteri Guterres, başta Japonya olmak üzere kalkınmış ülkelere kömür dahil fosil yakıtlarından vazgeçmeleri, yeşil enerjiye yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Guterres; “Temiz enerji, daha fazla istihdam, daha temiz hava, daha iyileştirilmiş sağlık ve daha güçlü ekonomik büyüme demek” diye konuştu.

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, başta Japonya olmak üzere tüm kalkınmış ülkelere kömür dahil fosil yakıtlardan vazgeçmeleri, yeşil enerjiye yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Japonya Çevre Bakanlığı’nın ev sahipliğinde internet ortamında ‘Kovid-19’dan Dirençli ve Sürdürülebilir Kurtulmak için Online Platform’ başlıklı konferansta konuşan Guterres kalkınmış ülkelerden; koronavirüsten kurtulurken, fosil yakıtlara bağımlılıklarını azaltmalarını ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapmalarını istedi.

  İki kritik kriz: Kovid-19 ve iklim değişikliği
  "Kovid-19 ve iklim değişikliği olmak üzere iki kritik krizle yüz yüzeyiz" ifadesini kullanan Antonio Guterres ileri teknolojisiyle Japonya’nın, kömür santralleri inşası finansmanından vazgeçmesi ve yenilenebilir enerjiye geçiş konularında liderlik yapması gerektiğini dile getirdi. Guterres, "Yakın zamanda terk edilmiş varlıklara dönüşecek kömür santrallerine para harcamak ekonomik olarak anlamsız. Hiçbir yatırım planında kömür gücüne yönelik mantıklı bir çerçeve yok. Temiz enerji daha fazla istihdam, daha temiz hava, daha iyileştirilmiş sağlık ve daha güçlü ekonomik büyüme demek” ifadelerini kullandı.

  Kaybedecek zaman yok
  Konferansta konuşan Japonya Çevre Bakanı Koizumi Şinciro da platformun, salgın sürecinde ülkelerin ekonomik ve sosyal sistemlerini yeniden tasarlamalarını amaçladığını belirtti. Salgının birçok faaliyet sürecini yavaşlattığını kaydeden Şinciro, "İklim değişikliği, insanlığa kaybedecek zaman bırakmıyor. Görevimiz pandemi öncesi dünyaya dönmek değil aksine daha iyi bir dünyayı yeniden inşa etmek” şeklinde konuştu.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu