YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 27 Mart 2019

25 litre suyla gün geçer mi?

 • National Geographic ve Finish işbirliğiyle hazırlanan "25 Litre" belgeseli, gelecekte tüm dünyayı etkisi altına alacağı öngörülen su kıtlığına dikkat çekmeyi ve bu küresel sorunun ülkemize olası etkilerini gözler önüne sermeyi hedefliyor.

  Su, yeryüzünde yaşayan her bir canlı için hayatın kaynağı. Ancak bugün dünyada 700 milyon insan su kıtlığı çekiyor. Bilimsel çalışmalar önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu durumun aralarında İstanbul gibi büyük metropoller başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine yayılarak milyarlarca insanı etkileyecek bir boyuta ulaşabileceğini gösteriyor.

  National Geographic ve Finish işbirliğiyle hazırlanan yeni belgesel "25 Litre" Türkiye'deki su tüketim alışkanlıklarına yakından bakıyor.
   

  Sıfır Günü

   
  Su tüketiminin mevcut oranlarda devam etmesi halinde 2040 yılında Türkiye'nin de su fakiri bir ülkeye dönüşebileceğini ortaya koyan belgesel, günlük su tüketim alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerin ne denli büyük bir etkisi olabileceğine odaklanıyor. Belgesel ve senaryolu anlatımı bir araya getiren yapım, son birkaç yıldır kuraklıkla mücadele eden Cape Town'daki su kıtlığına karşı önlem olarak yerel yönetim tarafından planlanan ve kişi başı su tüketiminin günde 25 litre ile sınırlanacağı "Sıfır Günü" uygulamasından esinlenerek kurgusal bir anlatımla bu sınırlamayı 2040 Türkiye'sine uyarlıyor.

  2040 yılını resmeden senaryolu bölümlerde, günlük su tüketiminin kişibaşı 25 litre ile sınırlandığı İstanbul'da yaşayan genç bir doktorun ve çevresindekilerin bu durum ile değişen hayat hikayeleri ekrana geliyor. Belgeselin anlatıcılığını üstlenen Gökhan Özoğuz ise bilim insanlarından tarihçilere kadar birçok uzmanla görüşüyor; bilim dünyasının öngördüğü su kıtlığı sorununun kaynağının yanı sıra hem bireylere, hem de kuruluşlara çözüm için düşen sorumlulukları anlamaya çalışıyor. Süreçte Özge Özpirinçci de Özoğuz'a katılıyor. Özoğuz ve Özprinçci su tüketimi konusunda bilincin artırılmasının ve bugün itibarı ile değiştirilebilecek bireysel yaşam alışkanlıklarının gelecekteki olası senaryoları olumlu nasıl değiştireceğine dikkat çekmeye çalışıyor. 25 Litre belgeseli önümüzdeki ay National Geographic ekranlarında izleyici ile buluşacak.
   
  Konuyla ilgili açıklama yapan Reckitt Benckiser Pazarlama Direktörü Tarık Bayar, "'Daha Temiz Bir Dünya Yaratmak' vizyonuyla; Türkiye'nin en sevilen ve en çok tercih edilen bulaşık makinesi deterjanı markamız Finish ile uzun yıllar sürecek bir yolculuğa başlıyoruz. Amacımız, Türkiye'nin yakın gelecekteki su riskleri konusunda farkındalık yaratarak tüketicilerimizle birlikte su tüketim alışkanlıklarını değiştirmek" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "Bu noktada alanında dünyanın en saygın kurumlarından National Geographic uzmanlığıyla gerçekleştirilen '25 Litre' belgeseli, özgün içeriği ve kadrosuyla bir ilke imza atacak. Finish olarak 30 yıla yakındır tüketicilerimizi bulaşıklarını elde yıkamak yerine makinede yıkamaya teşvik ederek, milyonlarca ton su tasarrufu yapılmasına katkıda bulunduk. Doğasında 'su tasarrufu' olan bir marka olarak; çocuklarımıza daha parlak bir gelecek bırakmak adına, bulaşıkların elde yıkanması ve sudan geçirilmesi nedeniyle ortaya çıkan su israfıyla mücadelemiz artarak devam edecek. Alışkanlıklarımızı değiştirerek; tüm insanlık ve ekosistemimiz için en önemli unsurlardan biri olan suyu korumak için adım atabiliriz. Sosyal sorumluluk projemizle, 'Yarının Suyu'nu' şimdiden korumaya çalışıyoruz, hep birlikte tasarruf ederek, su ayak izimizi azaltabiliriz."

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu