YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2019

15 adımda ofiste enerjiden tasarruf edin!

 • Ofisinizde yapacağınız birkaç küçük değişiklikle, enerjiyi daha verimli kullanabilir ve enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
   

  Bu yıl 7-13 Ocak arasında kutlanan Enerji Tasarruf Haftası, yeni yılda yeni alışkanlıklar kazanmak için iyi bir fırsat. Üstelik bu alışkanlıklar sadece bize değil, tüm dünyaya iyi geliyor. O zaman enerjimizi verimli kullanalım ve hiç vakit kaybetmeden önerilerimizi paylaşalım!

  Çevreciyiz sunar: Ofiste enerji tasarrufu

  Verimlilik, iş hayatının vazgeçilmezlerinden. Projelerimizi her zaman daha verimli olacak şekilde planlamaya çalışıyor, tüm işlerimizi yetiştirmek için zamanı verimli kullanmaya özen gösteriyoruz. Verimli çalışma anlayışınızı ofisteki diğer alanlara, örneğin enerji kullanımınıza aktarmaya ne dersiniz? Aşağıdaki 15 adımı izleyerek siz de ofisinizde enerjiyi daha verimli kullanabilir ve enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
   
  1. Bırakın güneş içeri girsin: Sabah ofise geldiğinizde ışıkları yakmak gerekebilir fakat saat ilerledikçe sadece güneş ışığı yeterli olmaya başlıyor. Ofisinizi elinizden geldiğince gün ışığıyla aydınlatın. 
  2. İşi otamatiğe bağlayın: Mesai saatleri dışında aydınlatma sistemlerini otomatik olarak devre dışı bırakan sistemleri kullanmayı deneyin. 
  3. Klasiklerden vazgeçmeyin: Eğer böyle bir sistem kullanmıyorsanız en basit kuraldan şaşmayın: Son çıkan ışığı kapar. Dilerseniz elektrik düğmelerinin yanına bu tip minik notlar yapıştırarak ekip arkadaşlarınızda farkındalık da yaratabilirsiniz.
  4. Seçimleriniz sizi yansıtır: Aydınlatma araçlarınızı mutlaka enerji verimliliğine uygun olanlardan seçin. Henüz geçmediyseniz, klasik ampullere göre %75 dah az enerji tüketen ve 10 kat daha uzun ömürlü olan enerji tasarruflu ampullere geçin.
  5. Sadece kendi işinize bakmayın: Mutfak, tuvalet gibi ortak kullanım alanlarında ışıkları açık bırakmayın. Açık görürseniz mutlaka söndürün, arkadaşlarınızı uyarın. İmkanınız varsa bu tip ortak kullanım alanlarında sensörlü aydınlatma kullanın.
  6. Sıcağın da soğuğun da fazlası zarar: Ofiste enerji tüketiminin en büyük kaynaklarından biri ısıtma ve soğutma sistemleri olduğu için bu konuda dikkatli davranmak büyük ölçüde fayda sağlar. Ofis sıcaklığını kışın 18-20, yazın 24 derecede tutarak doğalgaz ve elektrik faturanızı azaltıp, karbon ayak izinizi küçültebilirsiniz.
  7. Klimazsız olmaz diyenler: Klimaları doğrudan güneş almayan yerlere kurun ve bakımlarını mutlaka düzenli olarak yaptırın. 
  8. Tabii ki izolasyon: Ofisinizi sıcak veya soğuk tutmak isterken en büyük yardımcılarınızdan biri de izolasyondur. İzolasyonla hem enerjiden hem paradan tasarruf edebilirsiniz.
  9. Toplu taşımasız olmaz: Ofise giderken toplu taşıma araçlarını veya personel servislerini kullanın. 
  10. Aracınızı paylaşın: Kendi aracınızla gitmek durumundaysanız ofis arkadaşlarınızla araç paylaşamına gidin. Oluşturacağınız araç havuzuyla hem daha eğlenceli hem de daha ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz. Üstelik trafiğe daha az araç çıkması şehir trafiğinin rahatlaması ve karbon ayak izinizin azalması anlamına gelir. 
  11. Peki ya bisiklet? Sürdürülebilir ulaşım denince bisikleti atlamak olmaz. Karbon ayak izi konusunda iddialıysanız ve güzergahınız uygunsa, ofise bisikletle gitmeyi de düşünebilirsiniz.
  12. Ofiste de fit kalın: Yeşil yolculuğa ofiste de devam edin, asansörleri elinizden geldiğince az kullanın. Asansörün iki kat iniş ve bir kat çıkışlarda kullanılmaması konusunda arkadaşlarınızı cesaretlendirin.
  13. Bilgisayarınız da enerji tüketir: Bekleme konumundaki cihazlar elektrik tüketmeye devam eder. Toplantıya girecekseniz bilgisayarınızı uyutmak iyi olabilir fakat ofisten çıkıyorsanız mutlaka bilgisayarınızı kapatın.
  14. Kağıt mı, o da ne? Mümkünse yazıcı kullanmayın, çıkış almayın. Eğer mecbursanız, atık kağıt kullanın, kağıtların arkasına çıkış alın. Bu da olmuyorsa, çıkış aldığınız kağıtların arkasını not almak için kullanın. Kağıt, mürekkep ve enerjiden tasarruf ederek bir taşla üç kuş vurabilirsiniz.
  15. Biraz da kendinizi düşünün: Araştırmalar, masasında ofis bitkisi olan çalışanların daha verimli çalıştığını belirtiyor. Masanızda yapacağınız minik değişikliklerle hem manzaranızı değiştirebilir hem de verimliliğinizi artırabilirsiniz. Siz verimli çalıştıkça enerjiniz ofise yayılır…
   
  Enerjiniz verimli, Enerji Tasarrufu Haftanız kutlu olsun!

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu