YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2016

En meşhur biyomimikri örneği: Cırt cırt bant

 • Doğadan ilham alan tasarımlarda bugün, ilginç keşif hikâyesiyle dikkat çeken cırt cırt bant var.

  Cırt cırt bantları bilir misiniz? Hani şu ayakkabılarımızda, montlarımızda kullanılan bantlar. Bir tarafı sert, diğer tarafı yumuşak… İşte bu bantların çok ilginç bir hikayesi var. 

  İsviçreli elektrik mühendisi George de Mestral, bir gün köpeğiyle dolaşmaya çıkıyor. Eve döndüğünde köpeğinin bacaklarına takılan dulavratotlarını görüyor ve merak edip incelemeye başlıyor. De Mestral’in aklında bir soru var: Acaba bu otlar köpeğimin tüylü bacaklarında nasıl tutunup kalmış? Niye kayıp gitmemiş yere?

  Otları ayıklayıp mikroskobunda inceleyen de Mestral, çok ilginç bir durumla karşılaşıyor: Otların ucunda minik kancalar var. İşte bu minik kancalar, otun yüzeye tutunmasını sağlıyor. Otlar, hayvanların kürklerine sıkıca tutunuyor. 

  Bu konuda düşünmeye başlayan de Mestral’in aklına, otun bu özelliğini kullanarak bir ürün geliştirmek geliyor. Böylece, iki yüzeyli bant için denemeler yapmaya başlıyor. Bir yüzeyi sert minik kancalar şeklinde, diğer yüzeyiyse bu kancaların takılacağı yumuşak halkalar şeklinde hazırlıyor. 

  Farklı denemelerin ardından nihayet başarıya ulaşan de Mestral, ürününe Vel-Cro adını veriyor. Neden mi? Çünkü Velvet’in (kadife) “Vel” hecesini ve Crochet’nin (kanca) “Cro” harflerini alıyor.

  İşte bugün pek çok kıyafet ve aksesuarımızda yer alan cırt cırt bantın ortaya çıkış hikâyesi bu şekilde. Doğayı gözlemlemek, keşiflere açık olmak ve tabii ki azmetmek, bir kere daha hayatı kolaylaştıran bir çözüme dönüşüyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu