YUKARI

Sürdürülebilir Yaşam

Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2017

15 adımda daha enerji verimli bir ofis

 • Ofisinizde enerjiyi daha doğru kullanarak verimliliğinizi artırabilir ve tasarruf edebilirsiniz.

  Aydınlatma, bilgisayar hatta belli durumlarda internet… Günümüzde enerji kullanmadan ofisten çalışma ihtimali gerçekten çok az. Enerjiye bu kadar bağımlı olduğumuza göre, onu daha verimli kullanmanın yollarına göz atmakta fayda var. 36. Enerji Verimliliği Haftasına özel hazırladığımız önerileri deneyerek ofislerimizi daha verimli hale getirmek ve enerjiden tasarruf etmek elimizde:

  • Sabah ofise geldiğinizde ışıkları yakmak gerekiyor fakat saat ilerledikçe sadece güneş ışığı bize yeterli gelebilir. Ofisinizi elinizden geldiğince gün ışığıyla aydınlatın. Perdeleri açın, bırakın güneş içeri girsin.
  • Mesai saatleri dışında aydınlatma sistemlerini otomatik olarak devre dışı bırakan sistemleri kullanmayı deneyin. Eğer böyle bir sistem kullanmıyorsanız en basit kurala geri dönün: Son çıkan ışığı kapar. Dilerseniz elektrik düğmelerinin yanına bu tip minik notlar yapıştırın.
  • Aydınlatma araçlarınızı mutlaka enerji verimliliğine uygun olanlardan seçin. Enerji tasarruflu ampuller klasik ampullere göre %75 az enerji tüketir ve 10 kat uzun ömürlüdür.
  • Mutfak, tuvalet gibi ortak kullanım alanlarında ışıkları açık bırakmayın. Açık görürseniz mutlaka söndürün, arkadaşlarınızı uyarın. İmkanınız varsa bu tip ortak kullanım alanlarında sensörlü aydınlatma kullanın.


  • Ofiste enerji tüketiminin en büyük kaynaklarından biri ısıtma ve soğutma sistemleri. Bu konuda dikkatli davranmak büyük ölçüde fayda sağlar. Ofis sıcaklığını kışın 18-20, yazın 24 derecede tutarak doğalgaz ve elektrik faturanızı azaltıp, karbon ayak izinizi düşürebilirsiniz.
  Klimaları doğrudan güneş almayan yerlere kurun ve bakımlarını mutlaka düzenli olarak yaptırın. 
  • Enerji tasarrufu için havalandırma ve ısıtma sisteminizi mesai saati bitimine bir saat kala kapatılacak şekilde ayarlamak size otomatik tasarruf getirebilir. 
  • Bekleme konumundaki cihazlar elektrik tüketmeye devam eder. Toplantıya girecekseniz bilgisayarınızı uyutmak iyi olabilir fakat ofisten çıkıyorsanız mutlaka bilgisayarınızı kapatın  • Mümkünse yazıcı kullanmayın, çıkış almayın. Eğer mecbursanız, atık kağıt kullanın, kağıtların arkasına çıkış alın. Bu da olmuyorsa, çıkış aldığınız kağıtların arkasını not almak için kullanın. Kağıt, mürekkep ve enerjiden tasarruf ederek bir taşla üç kuş vurabilirsiniz.
  • Ofise giderken toplu taşıma araçları veya personel servislerini kullanın. 
  • Kendi aracınızla gitmek durumundaysanız ofis arkadaşlarınızla araç paylaşamına gidin. Oluşturacağınız araç havuzuyla hem daha eğlenceli hem de daha ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz. Üstelik trafiğe daha az araç çıkması şehir trafiğinin rahatlaması ve karbon ayak izinizin azalması anlamına gelir.
  • Karbon ayak izi konusunda iddialıysanız ve güzergahınız uygunsa, ofise bisikletle gitmeyi bile düşünebilirsiniz.
  • Yeşil yolculuğa ofiste de devam edin, asansörleri elinizden geldiğince az kullanın. Asansörün iki kat iniş ve bir kat çıkışlarda kullanılmaması konusunda arkadaşlarınızı cesaretlendirin.


  • Binanızda kullandığınız enerjiyi, yenilenebilir enerji sağlayıcılardan alabileceğinizi unutmayın. Serbest tüketici statüsüne geçerek ofislerinizde %100 yenilenebilir enerji kullanabilirsiniz. Böylece karbon ayak izinizi önemli ölçüde küçültebilirsiniz. 
  • Son olarak, araştırmalar, masasında ofis bitkisi olan çalışanların daha verimli çalıştığını belirtiyor. Masanızda yapacağınız minik değişikliklerle hem manzaranızı değiştirebilir hem de verimliliğinizi artırabilirsiniz. Siz verimli çalıştıkça enerjiniz ofise yayılsın…

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu