YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 07 Şubat 2008

Otomobilde 96 Tilki Ölüsü Bulundu

 • Aksaray’da arka koltukları sökülmüş bir otomobilde, zehirlenerek telef edilmiş 96 tilki bulundu.
      

  06.02.2008 NTVMSNBC

  AKSARAY - Eskil ilçesine bağlı Bayramdüğün köyü yakınlarında tilki ölüleri bulunduğu ihbarını alan Jandarma, Aksaray İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleriyle inceleme başlattı. Bayramdüğün köyü çevresinde yapılan araştırmada, köy muhtarı ve köylülerin yardımıyla 20 tilki ölüsü bulundu. Ekipler, şüphe üzerine köy yakınlarında durdurdukları arka koltukları sökülmüş otomobilde 96 tilki ölüsü buldu.

  Olayla ilgili yakalanan C.Ç, N.Ç ve T.Ç. isimli baba, anne ve oğul, gözaltına alındı. Şüpheliler, tilkileri kendilerinin zehirlemediklerini öne sürerek, yol kenarından geçerken tilkileri görüp topladıklarını iddia etti. Ancak jandarma ekipleri şüphelilerin arka koltukları sökülen otomobili, bu iş için özellikle düzenlediklerinin tespit edildiğini belirtti.

  İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli veteriner hekim tarafından yapılan ilk incelemede, tilkilerde yara izi ve ateşli silah yarası olmadığı, ele geçirilen 116 tilkinin kimyasal madde ile zehirlenmiş olabileceği sonucu çıktı.

  Tilkilerin telef edilmesinde kullanılan kimyasal maddenin tam olarak belirlenmesi amacıyla 2 tilki ölüsü, Konya Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne gönderildi. Tilkilerin siyanürle zehirlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

  Ele geçirilen tilki ölüleri, Eşmekaya beldesinde kepçe ile açılan çukura kireçlenerek gömüldü.

  Aksaray İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Kemalettin Sarıkaya, Merkez Av Komisyonunun 2007-2008 tarifesine göre, yasa dışı avlanan her tilki için tazminat bedeli olarak 650 YTL para cezası uygulandığını söyledi.

  Merkez Av Komisyonu kararına göre bu tazminatın, zehirle avlanma sebebiyle tilki başına 5 katı olarak uygulandığını vurgulayan Sarıkaya, “Toplam 116 tilki için 377 bin YTL, sadece hayvanların tazminat bedeli için ceza uygulanacak. Bu cezaya ek olarak idari para cezası mahkeme tarafından verilecek. Zanlılar, para cezasının yanı sıra kimyasal maddeyle tilki öldürdükleri için 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası ile yargılanacaklar. Gözaltına alınan şüpheliler, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. İlgili mahkeme bu olaya ilişkin kararını verdikten ve Konya’dan tilkilerin kesin ölüm nedenine ilişkin analiz raporu Aksaray’a ulaştıktan sonra, gerekli cezai işlemleri uygulayacağız’ dedi.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/434672.asp
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu