YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 06 Şubat 2008

Küresel Isınmaya Karşı Bisikletle 25 Bin km

 • TEMA Vakfının küresel ısınmayla mücadele kapsamında başlatacağı ''BisikleTEMA'' projesi çerçevesinde, 2 bisikletçi, mart ayında İstanbul'dan yola çıkarak Avustralya'nın Sidney kentine kadar 25 bin kilometre pedal çevirecek.
      

  05.02.2008 CNn Türk

  TEMA Vakfı Proje İzleme ve Geliştirme Koordinatörü Tamer Soylu, toplumu küresel ısınma konusunda harekete geçirmeyi ve Türkiye'de bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılması için gerekli altyapının oluşturulmasına ön ayak olmayı amaçlayan projenin, 15 ülkeyi kapsadığını belirtti.

  Gizem Altın ve Amerikalı eşi Bryan Nance'ın, Türkiye'den sonra Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Türkmenistan'a geçerek tarihi İpek Yolu'nu bisikletle kat edeceklerini anlatan Soylu, bisikletçilerin Çin'den Güneydoğu Asya'ya, ardından Avustralya'ya geçerek, turlarına Sidney'de son vereceklerini bildirdi.

  Soylu, toplam 25 bin kilometrelik turda bisikletçilerin deniz geçişleri dışında tüm ulaşımlarını bisikletle yapacaklarına dikkati çekerek, geçtikleri ülkelerde çevre konusunda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarını ve çeşitli proje alanlarını ziyaret edecek olan bisikletçilerin, yolculuklarıyla ilgili bütün bilgileri

  "www.tema.org.tr/bisiklet" web sitesinde yayınlayacaklarını kaydetti. Türkçe ve İngilizce hazırlanan web sitesinin, bisikletçilerin yanlarında götürecekleri dizüstü bilgisayar, GPRS cihazları sayesinde sık sık resim, video ve yazılarla güncelleneceğini belirten Soylu, şöyle konuştu:

  "Web sitesinde tur günlüğünün yanı sıra rota, ekipman notları, şehir içerisinde güvenli bisiklete binmek için dikkat edilmesi gereken hususlar ve bisikletin yararları hakkında bilgiler bulunuyor.
   
  Bisiklet kullanımının yaygınlaşması, özellikle büyük şehirlerimizde görülen, trafikten kaynaklanan ses ve hava kirliliği, stres, iş gücü kaybı ve hareketsizliğe bağlı sağlık sorunlarının çözümüne yardımcı olabilir.

  BisikleTEMA Projesi çerçevesinde, Türkiye'deki kent planlamalarında bisiklete yer verilmesi ve bireylerin küresel ısınma hakkında bilgilendirilmesi için toplantı, seminer ve eğitimler de verilecek.

  Bisikletçiler 17 aylık tur boyunca dünya üzerinde mümkün olduğu kadar hafif bir tekerlek izi bırakmaya çalışacaklar."

  "Küresel ısınmadan motorlu taşıtlarda sorumlu"

  Soylu, dünyadaki tüm motorlu taşıtların, küresel ısınmaya sebep olan sera gazının yüzde 13,1'ine neden olduğuna işaret ederek, bu oranın gelişmekte olan ülkelerde artan özel araba kullanımı nedeniyle gittikçe yükseldiğini bildirdi.

  Özel arabaların yaygınlaşmasının aynı zamanda hava ve ses kirliliği, trafik, park sorunu ve yeşil alanların yol yapımı için tahribine yol açtığını ifade eden Soylu, şunları kaydetti: "Avrupa ülkeleri, trafiğin insan sağlığı ve çevre üzerinde yarattığı zararı azaltmak amacıyla bisiklet yolları ve parkları yapımına büyük önem veriyor. Hatta bu amaçla Avrupa Komisyonu bir bisiklet alt komisyonu oluşturdu. Türkiye'de de şehir planlamacılığında bisikletin göz önüne alınması, taslak olarak hazırlanan projelerin hayata geçirilmesi önem taşıyor."

  http://www.cnnturk.com/BILIM_TEKNOLOJI/BILIM/KURESEL_ISINMA/haber_detay.asp?PID=1600&haberID=425762
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu