YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2008

Greenpeace, Balina Avcılarına Gol Attı

 • Greenpeace'in, yakıt ikmali yapmaması için önünü kesmek suretiyle Japon avcı gemisinin Güney Okyanusu Balina Sığınağında avlanmasını engellediği bildirildi.
      

  22.01.2008 CNn Türk

  Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, yaptığı yazılı açıklamada, "Esperanza" adlı Greenpeace gemisindeki eylemcilerin, Japon avcı filosunun fabrika gemisi "Nisshin Maru"nun, Panama bandıralı "Oriental Bluebird" gemisinden yakıt ikmali yapmasını önlemek için önünü kestiğini kaydetti.
   
  Dökmecibaşı, eylemcilerin "şiddetsiz eylem" yoluyla avcı gemisinin yakıt ikmali yapmasını önlemek için botlarıyla yakıt ikmali yapılacak gemi ile avcı gemisinin arasına girdiklerini belirtti.
   
  "Oriental Bluebird"ün, Antarktika sularında Japon avcı gemisinin bir parçası olarak yasa dışı yollardan çalıştığını savunan Dökmecibaşı, eylem sırasında Japonya Balina Kampanyası Sorumlusu Sakyo Noda'nın telsiz aracılığıyla Japonca, İspanyolca ve İngilizce olarak sürekli uyarı anonsunda bulunduğunu kaydetti.
   
  Japon Hükümetinin "bilimsel avcılık" adı altında 6 geminin Güney Okyanusu Balina Sığınağında avlanmasına resmi izin verdiğini ifade eden Dökmecibaşı, "Oriental Bluebird" gemisinin herhangi bir belgesi bulunmadığını ileri sürdü.
   
  Dökmecibaşı, Japonya'nın, Antarktika Antlaşmasında imza sahibi taraflardan biri olmasına karşın, sürekli olarak antlaşma sekreteryasına sunması gereken balina av filosunun çevresel etki değerlendirmesini vermekte başarısız olduğunu savundu.
   
  Banu Dökmecibaşı, "Esperanza" adlı Greenpeace gemisinde Serkan Dadak adlı Türk gönüllü ile Mir Rodriquez adlı Panamalı gönüllünün de bulunduğunu bildirdi.

  http://www.cnnturk.com/YASAM/haber_detay.asp?PID=223&HID=1&haberID=421911
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu