YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 02 Ocak 2008

'Köpekbalıkları Akdeniz'e Gelebilir'

 • Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ramazan İkiz, küresel iklim değişikliğiyle birlikte bazı tehlikeli tür köpekbalıklarının besin bulabilmek için Akdeniz'e girebileceklerini bildirdi.
      

  31.12.2007 CNN Türk

  Prof.Dr. Ramazan İkiz, küresel iklim değişikliğiyle birlikte deniz suyu sıcaklığının 2-3 derece kadar ısınmasının öngörüldüğünü, bunun da başta deniz canlıları olmak üzere tüm canlıların yaşamını tehdit ettiğini söyledi.
   
  Su sıcaklığının artmaya başlamasıyla birlikte deniz canlılarının da, tıpkı insanlar gibi daha serin yerlere göç ettiklerine değinen İkiz, "canlılar fizikokimyasal, fizyolojik, biyolojik anlamdaki faaliyetlerini etkileyen bir sistemle karşı karşıya kalınca ortamını değiştirmek zorunda kalıyor" dedi.
   
  Prof. Dr. Ramazan İkiz, deniz sularındaki azalmayla birlikte Akdeniz'e, daha önce bölgede görülmeyen türlerin gelmeye başladığını belirterek balon ve külah balıklarının buna örnek gösterilebileceğini kaydetti.
   
  Yeni gelen türlerin su canlılarını nasıl etkileyeceğinin henüz bilinmediğini ifade eden Prof. Dr. İkiz, göç eden türlerin yeni habitatlarını nasıl etkileyeceklerinin, diğer canlıların yeni gelen türlere nasıl tepki vereceğinin zamanla anlaşılacağını belirtti.
   
  İkiz, deniz suyu sıcaklığındaki artışın ardından şu ana kadar kaç türün Akdeniz'e girdiğinin henüz tespit edilmediğini vurgulayarak, bazı tehlikeli tür köpekbalıklarının da besin bulabilmek için Akdeniz'e girebileceklerini söyledi.
   
  İkiz, şöyle konuştu: "Ülkemiz sınırları içinde köpekbalığı tehlikesi hemen hemen yok gibi. Kan kokusuna çok duyarlı türler daha çok Avustralya, Güney Afrika ve Amerika'da bulunuyor. Bu türler çok saldırgan ve tehlikeli olabilirler.
   
  Bizdekiler ise gerek boyları, gerek saldırganlıkları açısından o kadar tehlikeli değiller ama küresel ısınmanın getirdiği sonuçlardan birisi olarak, tehlikeli tür köpekbalıkları için burası daha iyi bir habitat ise onlar da Akdeniz'e gelecektir."
   
  Küresel iklim değişikliğinin sadece denizleri değil sulak alanları da olumsuz etkilediğine işaret eden Prof.Dr. İkiz, son yıllarda sıcaklıkların artmasıyla birlikte göllerde yaşayan balık ve sürüngen türlerinin sayısının da azaldığını belirtti.
   
  İkiz, bu türlerin sayısının azalmasının kuş türlerini de etkilediğine dikkati çekerek, "göllerde yaşayan canlı türleri azalınca, göç ederek buraya gelen kuş türlerinde de azalma oldu" dedi.

  http://www.cnnturk.com/BILIM_TEKNOLOJI/BILIM/KURESEL_ISINMA/haber_detay.asp?PID=1600&haberID=415807
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu