YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2024

Orman yangınlarını havuz ve göletler söndürecek

 • Orman yangınlarına müdahalede önemli yer tutan havuz ve göletlerin sayısı artırılıyor.

  Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nden (OGM) edinilen bilgiye göre, yıllar içinde teknolojik gelişmelere bağlı olarak orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında kullanılan araç ve ekipman türlerinde büyük değişiklikler yaşandı. Geçmişte tırmık, tahra, kürek ve benzeri el aletleriyle yapılan müdahaleler, son dönemde arazöz ve helikopter gibi araçların dahil edilmesiyle daha etkin hale geldi. Bu araçların organizasyona girmesiyle birlikte yangınlara müdahale için suya duyulan ihtiyaç arttı. İlk yıllarda tamamen doğal su kaynaklarına bağlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda kara ve hava araçlarının suya erişim sürelerinin yüksek olması, bu çalışmaların ve araçların başarısını olumsuz etkiliyordu.

  Araçların suya erişim mesafeleri düşürüldü
  Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü, 2003-2004 döneminde yangınlarla mücadelede görev alacak hava ve kara araçlarının etkinliğinin artırılması için mevcut doğal su kaynaklarından uzak noktalara çok sayıda gölet ve yangın havuzu inşa etti. Bu sayede araçların suya erişim mesafeleri ciddi oranda düşürüldü. Tesis edilen havuz ve göletler sayesinde sorti sayıları artan helikopterlerin yangınlara daha etkili müdahale etmesi mümkün hale geldi. Bir yandan, Ege ve Akdeniz ormanları öncelikli olmak üzere, yangına hassas bölgelerde yangın havuzları yapımına hız verildi. Türkiye genelinde orman yangınlarına müdahale amaçlı yapılan, içi su dolu 2 bin 623 havuz ve 2 bin 121 gölet kullanımda bulunuyor.

  Antalya 530 havuzla ilk sırada
  Bu yıl yapılması planlanan 58 yangın havuzu ve göletine yönelik çalışmalar da hızla devam ediyor. Havuzlar, yangına birinci derecede hassas Ege ve Akdeniz bölgelerindeki orman alanlarında daha yoğun olmak üzere risk taşıyan tüm alanlara yayılıyor. Bu havuz ve göletler, yangına hassas ve içinde su kaynağı barındıran orman alanlarında, birbirlerine kuş uçuşu ortalama 5-8 kilometre mesafede konumlanacak şekilde inşa edildi. Havuz ve göletlerin ortalama su kapasiteleri 400 tondan başlayarak 2 bin tonun üzerine kadar çıkıyor. Antalya, 530 havuzla ilk sırada yer alırken, bu ili 446 havuzla Muğla ve 300 havuzla İzmir takip ediyor. Gölet sayılarına bakıldığında ise Eskişehir, 282 göletle ilk sırada geliyor. Bu kenti 197 göletle Amasya ve 171 göletle İzmir izliyor. Söz konusu havuz ve göletlerin tamamında yangın sezonu öncesi bakım ve temizlik yapılıyor. Buralarda boğulma vakalarının yaşanmaması için tel örgülerle uyarı levhaları da bulunduruluyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu