YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2024

Dünyanın en büyük süpürgesi çalıştırıldı

 • Mammoth adı verilen ve kendi kategorisinde en büyük yapı olarak lanse edilen yapı faaliyete geçti.

  İsviçreli iklim teknolojileri şirketi Climeworks’un faaliyete geçirdiği 'dünyanın en büyük süpürgesi' olarak bilinen dev karbon yakalama tesisi Mammoth, atmosferdeki karbonu temizleyecek. Bu işlem, küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden biri olan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olacak
  Atmosferdeki (CO2) gibi sera gazlarının miktarı arttıkça, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Karbon azaltma, bu sera gazlarının atmosfere salınmasını azaltarak bu olumsuz etkileri azaltmaya yardımcı olur. İsviçreli iklim teknolojileri şirketi Climeworks, İzlanda'da Mammoth adlı dev bir karbon yakalama tesisini faaliyete geçirdiğini duyurdu.

  Yılda 36 bin ton karbondioksit yakalayacak
  Bu tesis, dünyanın en büyük doğrudan hava yakalama (DAC) tesisi olma özelliği taşıyor ve yılda 36 bin ton karbondioksit yakalayarak atmosfere salınan sera gazlarının azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Mammoth tesisi, havadaki karbondioksiti özel filtreler kullanarak yakalayacak ve daha sonra bu karbondioksiti yer altına gömerek saklayacak. Bu işlem, küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden biri olan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olacak.

  10 milyon Euro’ya mal oldu
  Mammoth tesisinin inşası 2017 yılında başladı ve 10 milyon Euro’ya mal oldu. Tesisin işletme maliyeti ise yılda 10 milyon euro olarak tahmin ediliyor. Climeworks, bu maliyetlerin bir kısmını karbondioksiti yakalamak ve depolamaktan para kazanan bir iş modeliyle karşılamayı planlıyor. Mammoth tesisinin faaliyete geçmesi, iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu