YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2023

TSKB’ye 100 Milyon Euro’luk İklim Finansmanı Kredisi

  • Türkiye Cumhuriyeti, TSKB’ye kullandırılmak üzere Alman Kalkınma Bankası ile 100 milyon Euro tutarında ‘İklim Finansmanı Kredisi’ anlaşmasına imza attı.

    Küresel iklim değişikliği ve etkileri ile mücadele kapsamında önemli çalışmalar gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti, TSKB’ye (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) kullandırılmak üzere, Alman Kalkınma Bankası (KfW) ile 100 milyon Euro tutarında ‘İklim Finansmanı Kredisi’ anlaşmasına imza attı. Bu kredi, Türkiye’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşması ve Paris İklim Anlaşması kapsamındaki uluslararası taahhütlerini yerine getirebilmesi amaçlarına hizmet etmek üzere, Türkiye Cumhuriyeti ve KfW’nin de aralarında bulunduğu kalkınma ortakları arasında 2022 yılında imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde yapılan ilk işlem olma özelliğini taşıyor. KfW’den T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sağlanan ve takiben TSKB’ye ikrazen kullandırılacak bu krediyle, Türkiye’de iklim odağındaki yenilenebilir enerji, enerji depolama sistemleri, enerji verimliliği ve elektrikli araç teknolojisi yatırımlarına finansman sağlanacak. TSKB, bu kredinin bir parçası olarak Uluslararası İklim Girişimi (IKI – International Climate Initiative) tarafından tahsis edilen 10 milyon Euro tutarındaki hibe desteği ile yenilikçilik odağıyla ayrışan yatırım projelerini desteklemeyi ve bankanın iç kapasite gelişim faaliyetlerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

    “İklim değişikliğiyle mücadeleye somut katkılar sunmaya devam ediyoruz”
    TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, iklim finansmanı alanında yeni bir kaynak gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Bilgiç şunları söyledi: “TSKB olarak Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları kapsamında somut katkılar sunmaya devam ediyoruz. İklim değişikliği kaynaklı risklerin azaltımı, iklim adaptasyonu, iklim teknolojileri yatırımları her zaman odak alanlarımız arasında yer almaya devam edecek. Bugün, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağladığımız kredi portföyümüzün yüzde 60’ı iklim ve çevre odaklı yatırımlardan oluşuyor. İklim risklerinin ölçümünü tahsis süreçlerimize başarıyla entegre etmiş durumdayız. Bu risklerin finansal olarak sayısallaştırılması yönündeki çalışmalarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Alman Kalkınma Bankası’ndan temin edilen 100 milyon Euro tutarındaki kredi ve 10 milyon Euro tutarındaki hibe ile ülkemizin iklim krizinin etkileriyle mücadelesine destek olacak yatırımları özenle seçerek nitelikli bir finansman imkânı sunacağız. Hem ülkemizin hem de bankamızın iklim alanında gerçekleştirdiği uzun soluklu çalışmaları yakından takip eden KfW ile yeni bir kaynak anlaşması imzaladığımız için mutluluk duyuyor, Hazine ve Maliye Bakanlığımıza ve değerli iş ortağımıza bu etki odaklı iş birliği çerçevesi için en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına doğru ilerlerken, kalkınma bankacılığı sorumluluğumuzla global iş birliklerimizi pekiştirerek ülkemizin ve dünyamızın ortak geleceğine önemli destekler sağlamaya devam edeceğiz. Ayrıca, yaşadığımız deprem felaketinden etkilenen illerdeki ekonomik faaliyetlerin yeniden inşa edilmesine ve güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla bölgeye gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerle tespit ettiğimiz ihtiyaçlara yönelik hızlı ve kalıcı çözümler geliştirmeyi öncelikli hedefimiz olarak gördüğümüzün altını da çizmek isterim.”

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu