YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Mart 2023

Meslek liseliler depremzede öğrenciler için güneş panelli konteyner sınıf üretiyor

 • Gaziantep'te meslek lisesi öğrencileri, afetzede arkadaşlarının eğitimden geri kalmaması için güneş panelli konteyner sınıf üretiyor.

  Gaziantep’in Şehitkamil ilçesindeki Şehit Serdal Şakır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrenciler, 6 Şubat'taki depremlerin ardından başlatılan üretim kapsamında gönüllü olarak çalışmalara katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararı doğrultusunda, Metal Teknolojisi alanında okuyan 20 öğrenci, okul idarecileri ve meslek öğretmenleri eşliğinde konteyner sınıf üretmeye başladı. 16 öğrencinin ders görebileceği, 3 metre genişliğinde ve 7 metre uzunluğundaki sınıflar, üzerlerine monte edilen güneş panelleri sayesinde kendi elektriğini üretebiliyor.

  "Öğrencilerimiz büyük fedakârlıkta bulunuyor"
  Okul Müdürü Aytaç Karaca, depremlerden okulların da etkilendiğini hatırlattı. Ağır hasarlı veya yıkılan okullar bulunduğuna dikkat çeken Karaca, "Bakanlığımızın talimatıyla ilk günden itibaren okulumuzda konteyner üretimine geçtik. Bölgemizdeki 6 ile bugüne kadar 42 konteyner sınıfın sevkiyatını gerçekleştirdik. Şu an da hummalı bir çalışma içindeyiz. İlk zamanlar yaşadığımız elektrik kesintileri sorunlarını da aşarak üretime başladık” dedi. Konteyner sınıfların güvenli olduğunu belirten Karaca şöyle devam etti: "Ağır hasarlı veya yıkılan okullarımızda eğitimin aksamaması için ürettiğimiz konteynerler güneş enerji sistemli. Üstlerine panelleri sabitliyoruz. Enerjiyi kendi üretiyor. Bakanlığın planladığı tarihlere okulları yetiştireceğiz. Bu projede bizi en çok heyecanlandıran, öğrencilerimizin de depremden etkilenmesine rağmen şu an üretiyor olmaları. Öğrencilerimiz büyük fedakârlıkta bulunuyor."

  İkinci günden itibaren bölgedeler
  Öğrenci Ömer Can Atmaca, depremin etkisini üzerinden atmasının hemen ardından okula geldiğini söyledi. Ailesinden izin alarak çalışmalara katıldığını belirten Atmaca, "Depremin ikinci gününden itibaren buradayız. Gece gündüz çalışıyoruz. Depremzedeler için sınıf üretiyoruz. Öğrencilerimiz eğitime devam etsin diye çalışıyoruz" diye konuştu. Öğrencilerden Orhan Kayakıran da okul müdürünün çağrısıyla geldiklerini ve vardiyalar halinde üretime devam ettiklerini dile getirdi.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu