YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 02 Haziran 2022

TSKB’ye ‘Türkiye’nin Sürdürülebilir Kalkınma Alanında En İyi Bankası’ Ödülü

 • TSKB, Global Banking & Finance Awards 2022'de ‘Türkiye’nin Sürdürülebilir Kalkınma Alanında En İyi Bankası’ ödülünün sahibi oldu.

  Kurulduğu 1950 yılından bu yana kurumsal kredilendirme, yatırım bankacılığı ve danışmanlık alanlarında kilit roller üstlenen ve global fonları Türk özel sektörünün sürdürülebilir yatırımlarıyla buluşturan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Global Banking & Finance Awards 2022’de ‘ESG ve Sürdürülebilirlik’ kategorisinde ‘Türkiye’nin Sürdürülebilir Kalkınma Alanında En İyi Bankası’ ödülüne layık görüldü.

  Türkiye’nin yeşil ve kapsayıcı dönüşümü için çözüm üretiyor
  Değer yaratma modelinin merkezine Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı (SKA) koyan ve tüm SKA’lara somut katkı hedefiyle çalışan TSKB, tüm iş kolları ile Türkiye’nin yeşil ve kapsayıcı dönüşümü için çözüm üretiyor. Tüm yatırım ve işletme kredilerinin çevresel ve sosyal risklerini ölçerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren TSKB, çevresel ve sosyal kalkınma alanındaki yatırımlara, uluslararası kalkınma finansmanı kuruluşlarından sağladığı fonlar ve uluslararası piyasalardan ihraç ettiği sürdürülebilirlik temalı tahvillerle uzun vadeli finansman sağlıyor. Sunduğu kredi imkânlarının yanı sıra, yatırım bankacılığı ve danışmanlık çözümleriyle de bilgi ve deneyim aktarımına devam eden TSKB, alanlarında uzman iştirakleri Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş., Escarus-Sürdürülebilirlik Danışmanlığı ve TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. ile müşterilerinin ihtiyaçlarına çok boyutlu destek vermeye devam ediyor.

  Sıfır karbon bankacılık uygulamasını başlatan ilk banka
  2008 yılında sıfır karbon bankacılık uygulamasını başlatan ilk banka olan TSKB’nin temin ettiği global fonların yaklaşık yüzde 80'ini Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) bağlantılı fonlar oluşturuyor. Son 30 yıldır, çevre, iklim ve sosyal kalkınma alanlarına yönelik somut katkılarıyla, sektöründe olumlu ayrışan bir kurum olmanın sorumluluğunu taşıyan TSKB, 2030 yılına kadar 8 milyar ABD Doları Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları bağlantılı finansman sağlamayı hedefliyor. 2025 yılına kadar SKA bağlantılı kredi oranını yüzde 90 seviyesinde tutmayı planlayan TSKB’nin finanse ettiği yenilenebilir enerji santralleri ise bugün Türkiye’nin bu alanda kurulu gücünün yüzde 15'ine denk geliyor. TSKB, düşük karbonlu ekonomiye destek kriterli tüm kredi kullandırımlarıyla her yıl Türkiye’deki karbon emisyonun 16 milyon ton seviyesinde azaltımına katkı sağlıyor.

  İlham veren projelere imza atan öne çıkıyor
  Bankacılık alanında dünyanın en saygın yayınlarından biri olan İngiltere merkezli Global Banking & Finance Review Dergisi tarafından düzenlenen ödül programıyla her yıl bankacılık ve finans dünyasındaki şirketlerin uzmanlık ve mükemmellik alanlarında öne çıkan uygulamaları ödüllendiriliyor. Ödüllerde bankacılık, kurumsal finansman ve varlık yönetimi dahil olmak üzere küresel finans sektöründeki yenilikçi ve iham veren projelere imza atan kurumlar öne çıkarılıyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu