YUKARI

Sürdürülebilir İş

Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2021

Yeşil bir gezegen çocuklarla mümkün

 • Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği, çocukların çevre bilincinin oluşması ve sürdürülebilirlik konusunda yetkin bireyler olmaları için 'Yeşil Gezegen Birlikte Mümkün' sürdürülebilirlik projesini hayata geçirdi.

  Vodafone, sürdürülebilirlik alanında attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Bugüne kadar ‘Bu Atıklar Kod Yazıyor’ ve ‘ReWorld Açık İnovasyon Programı’ gibi girişimlerle e-atıkların yönetilmesine ve geri dönüştürülmesine destek veren Vodafone, şimdi de ‘Yeşil Gezegen Birlikte Mümkün’ sürdürülebilirlik projesiyle, Türkiye'nin farklı illerinde 7-14 yaş arası öğrencilere çeşitli alanlarda farkındalık kazandırmayı hedefliyor. Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen projeyle, öğrencilere iklim değişikliği, elektronik atık dönüşümü, geri dönüşüm, sürdürülebilirlik ve afet konularında online eğitimler verilecek. Eğitimlerin ardından proje katılımcıları arasında bir fikir maratonu da düzenlenecek. Proje kapsamında, gönüllülerden oluşan 50 kişilik eğitmen kadrosuyla ilk aşamada toplam 1000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

  “Ağaç yaşken eğilir’ sözünden yola çıktık”
  Projenin basın toplantısında konuşan Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, çevresel sorunların tüm dünyanın ortak meselesi olduğuna dikkat çekti. Süel şunları söyledi: "Vodafone olarak amaç odaklı şirket yaklaşımımızın temelinde telekomünikasyon ve iletişim teknolojileri sektörünün küresel ve yerel sorunlara çözüm olma potansiyelini ortaya çıkarmak yer alıyor. İşimizi yaparken paydaşlarımız için de değer yaratmayı etki odaklı ürün ve hizmetler, program ve projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda sürdürülebilirlik konusuna büyük önem veriyor ve öncelikli konularımız arasında görüyoruz. Bundan 2 yıl önce hayata geçirdiğimiz 'Bu Atıklar Kod Yazıyor' projesiyle, çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın katkılarıyla topladığımız e-atıkların geri dönüştürülmesinden elde edilen gelirle okullarda kodlama sınıfları açıyoruz. Geçen yıl başlattığımız 'ReWorld Açık İnovasyon Programı' ile e-atık sorununa gençlerle birlikte kapsayıcı ve sürdürülebilir çözümler aradık. ‘Yeşil Gezegen Birlikte Mümkün’ sürdürülebilirlik projesini tasarlarken ise 'ağaç yaşken eğilir' sözünden hareketle yola çıktık. Dünyamıza ve çevremize bilinçli bireyler yetiştirmeyi amaç edindik ve çocuklarımızda çevre bilinci oluşması ve sürdürülebilirlik konusunda yetkin bireyler olmaları için ‘Yeşil Gezegen Birlikte Mümkün’ projesini hayata geçirdik.”

  Çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek çok kritik
  Hasan Süel, çevre sorunları hakkında çocuklarımıza küçük yaşta farkındalık kazandırmanın ve alacakları eğitimlerin doğru zamanda, doğru şekilde verilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı. “Çevreye duyarlı bireylerin yetişmesini sağlamak ve ileride sürdürülebilirlik farkındalığına sahip nesiller yetiştirmek, ülkemiz açısından oldukça kritik” diyen Süel sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda hem ülkemizde hem dünyada iklim değişikliğinin etkilerini daha çok hissediyoruz. 2020, Avrupa'da en yüksek sıcaklıkların, Avustralya ve ABD'de yangınların, Güney Asya'da sellerin görüldüğü; aşırı hava koşullarının çeşitli olumsuz etkilerinin arttığı bir yıl oldu. Ülkemizi de etkisi altına alan ve hepimizi derinden etkileyen sel ve orman yangınları gelecek nesillerin bu alandaki farkındalığını daha da artırmamız gerektiğini ortaya koyuyor. ‘Yeşil Gezegen Birlikte Mümkün’ projesiyle yapmak istediğimiz tam olarak bu. Bugüne kadar Yarını Kodlayanlar projesi ile çocuklarımıza sunduğumuz kodlama eğitimleri ile dijital becerilerini geliştirerek iyi bir ayak izi bırakmıştık. Şimdi her iki projeyi aynı hedef kitle üzerinde birleştirerek hayata geçirmeyi dolayısıyla kısa zamanda dijital becerileri gelişmiş sürdürülebilirlik farkındalığı yüksek daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Proje sonucunda eğitim alan çocukların çevre sorunlarıyla ilgili dijital çözümler üretmelerini bekleyeceğiz. Böylece çocuklarımız çevreye karşı kendi düşüncelerini ve çözümlerini üretebilecek. Dünyamızı koruma bilinci ile yetişen bireyler olarak yakın çevrelerinde iklim elçileri olabilecekler. Erken yaşlarda kazanılacak çevre bilincinin gezegenimizin geleceği açısından önem taşıdığına inanıyoruz. Daha yeşil, daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir bir gezegen ancak hep birlikte çalışarak mümkün diyerek, herkesi çevresel sürdürülebilirlik konularında duyarlı olmaya davet ediyoruz."

  “Daha yaşanabilir bir dünya ve gelecek mümkün!”
  Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise şöyle konuştu: "İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin etkilerini sürekli gözlemlemekteyiz. Artan afetler sonucunda birçok canlı zarar görmekte. Habitat Derneği olarak bu alanda farkındalık yaratmak ve çözümler geliştirmek için uzun süredir çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik konusunu oldukça önemseyen ve bu odakta projelere imza atan kurumlar ‘Yeşil Gezegen Birlikte Mümkün’ sürdürülebilirlik projesini başlatmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Proje kapsamında hedeflediğimiz 1000 öğrenciye ve dolaylı olarak ebeveynlere gerekli bilgi birikiminin ve farkındalığın kazandırılmasını hedefliyoruz. Ayrıca proje kapsamında gerçekleştireceğimiz fikir maratonları ile çocukların sürdürülebilirlik alanında fikirlerini ortaya çıkarmalarına, geliştirmelerine ve hayata geçirmelerine olanak sağlayacağız. Böylelikle daha yaşanabilir bir dünya için önemli bir adıma katkı sağlamış olacağız. Unutmayalım ki daha yaşanabilir bir dünya ve gelecek mümkün!"

  50 eğitmenle 1000 öğrenciye ulaşacak
  ‘Yarını Kodlayanlar’ projesinin bir alt kolu olarak tasarlanan ‘Yeşil Gezegen Birlikte Mümkün’ projesiyle, Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan 7-14 yaş arası çocuklar için iklim değişikliği, elektronik atık dönüşümü, geri dönüşüm, sürdürülebilirlik ve afet konularında farkındalık kazandırmak amacıyla senkron ve asenkron eğitimler düzenlenecek. 50 kişilik bir eğitmen kadrosunun gönüllü görev yapacağı projeyle toplam 1000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Yaklaşık 6 ay sürecek proje kapsamında, eğitici eğitimleri ve farkındalık eğitimlerinden oluşan 2 aşamalı bir program uygulanacak.
  Eğiticilere aktif öğrenme yaklaşımı
  Eğitici eğitimlerine Vodafone Gönüllüleri, Habitat Gönüllüleri ve eğitmenleri katılacak. İklim değişikliği, elektronik atık dönüşümü, geri dönüşüm, sürdürülebilirlik ve afet konularında verilecek eğitimler, katılımcıların içerik ve yöntemle ilgili bilgi ve beceri kazanabilecekleri, tamamen aktif öğrenme yöntemlerinin kullanıldığı bir yaklaşımla hazırlanacak. Eğiticilerin yerelde kullanacakları etkinlik uygulamaları ve eğitim yöntemleri birlikte deneyimlenecek.

  Farkındalık için online eğitim
  Çocukların farkındalık eğitimlerini sağlamak amacıyla merak uyandırıcı bir içerik hazırlanacak. Bu videoyu izleyen çocuklara gönüllü eğitmenler tarafından online eğitimler verilecek. Bu eğitimlerde, ‘Çevre Nedir?’, ‘Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği’, ‘Atıklar, Geri Dönüşüm ve Elektronik Atıklar’, ‘Afet Eğitimi’ konuları işlenecek. Bu konuların ardından öğrencilere çevre bilinci eğitimi verilip online eğitim basamağının tamamlanması hedefleniyor. Online eğitimin bitiminde Yarını Kodlayanlar eğitimi devam edecek. Bu eğitimle de çocukların öğrendikleri bilgileri pekiştirerek dünya sorunlarına çözüm üretmeleri hedefleniyor. Çocuklar, tüm eğitimleri bittikten sonra online platformda paylaşılacak ve sürdürülebilirlik ve afet konularında farkındalıklarının artmasını sağlayacak ‘Peki şimdi ne yapabilirim?’ içeriklerini izleyebilecek.

  Son aşama kidathon olacak
  ‘Yeşil Gezegen Birlikte Mümkün’ projesinin son aşaması ise ‘kidathon’ adıyla düzenlenecek yarışma olacak. İklim değişikliği, elektronik atık dönüşümü, geri dönüşüm, sürdürülebilirlik ve afet konularında 2 kademeli olarak düzenlenecek yarışmada, daha önce farkındalık eğitimlerine katılan öğrencilerden dünya sorunlarıyla ilgili çözümler üretmeleri istenecek. Minimum 150 kişinin katılımının hedeflendiği yarışmada, jüri tarafından seçilecek ilk 3 ilkokul takımı ve ilk 3 ortaokul takımına ödül verilecek.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu