YUKARI

Duyurular

Eklenme Tarihi: 08 Ekim 2021

Toplumun dörtte üçü iklim değişikliğinin farkında

 • Yuvam Dünya Derneği ve KONDA’nın 'Türkiye'de İklim Değişikliği Algısı Araştırması'na göre; iklim değişikliğinin hava olaylarına ve doğaya etki ettiği konusunda toplumun dörtte üçünde yaygın bir farkındalık bulunuyor.

  Yuvam Dünya Derneği’nin KONDA Araştırma ve Danışmanlık ile gerçekleştirdiği ‘Türkiye'de İklim Değişikliği Algısı Araştırması’na göre; iklim değişikliğinin hava olaylarına ve doğaya etki ettiği konusunda toplumun dörtte üçünde yaygın bir farkındalığı bulunuyor. Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık, en önemli amaçlarının insanlığın karşısındaki en büyük problem olan iklim krizini anlaşılır kılmak ve bu krizin neden olduğu çarpıcı sonuçların daha görünür olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

  Farkındalık konusunda sorun yok
  Kıvılcım Pınar Kocabıyık, araştırmayı Nisan 2021'de 15 yaş üstü yetişkin nüfusa yönelik gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu araştırmada 74 ilin 372 ilçesinde telefon görüşmeleriyle ulaşılan 3 bin 22 kişiye farkındalık, kırılganlık ve sorumluluk alanında 10 farklı soru sorduk. İklim krizi tartışmalarını somut gerekçeleri ile desteklemek ve oldukça karmaşık olan bu konuyu sanat, spor ve farklı iletişim yollarıyla topluma aktarmak istiyoruz" dedi. KONDA Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır da toplumun iklim değişikliği konusunu kavrama ve farkındalık konusunda herhangi bir sorunu bulunmadığını belirterek şöyle devam etti: "Üç temel mesele var; birincisi bu toprakların insanları problemin ne olduğunun farkında. İkincisi; problem karşısında kendilerini kırılgan ve zayıf görüyorlar ve üçüncüsü de bu konuda devletin öncülüğünde herhangi bir seferberlik veya politika üretildiğinde davranışı değiştirme konusunda arzulu ve istekliler."

  Çiftçi iklim değişikliğinin farkında
  Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz ise devlet ya da diğer kurumların harekete geçmesi halinde kişilerin bu hareketi destekleme yönünde çalışma arzusu içinde olduğunu söyledi. İklim değişikliğinin çok kolay algılanabilecek bir problem olmadığının altını çizen Kurnaz şöyle devam etti: “5-6 yıl önce Tarım Bakanlığı’nda toplantıya katılmıştım. Çiftçi iklim değişikliğinin farkında. Bakanlıkta oturunca bunun farkında olmayabilirsiniz veya yeni fark ediyor olabilirsiniz ama çiftçi her gün toprakla meşgul olduğu için bütün problemlerin farkında. Arada tek farklı olabilecek nokta, bunun sebeplerinin nereye atfedildiği. Çiftçiye bakacak olursanız, ‘Şu barajı yaptılar ve bundan beridir iklim değişti’. Çünkü sebep sonuç ilişkisindense insan, zamanlama ilişkisini hesaba katıyor.”

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu