YUKARI

Duyurular

Eklenme Tarihi: 05 Mayıs 2021

Kentler sürdürülebilir bir gelecek için yarışacak

 • WWF-Türkiye, 2021 Uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın Türkiye ayağını başlatıyor.

  WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın (TDKY) 2021-2022 döneminin Türkiye ayağını başlatıyor. WWF, 2011’den bu yana, iklim kriziyle mücadelede girişimleri öne çıkararak, kentleri iklim hedeflerine uyumlu taahhütler geliştirmeye teşvik ediyor. Doğa ve çevreyle ilgili risklerle sürdürülebilir kalkınmaya yönelik küresel adımlar için kritik bir yıl olan 2021, WWF’in iklim kriziyle mücadelede yerel yönetimlere çağrısının da 10’uncu yılı. İki yılda bir düzenlenen Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın öncelikli hedefi, kentlerde iklim dostu dönüşümü teşvik etmek ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yol alan kentleri öne çıkararak toplumsal farkındalık oluşturmak. Yarışmaya katılan kentlerin kamuoyuna açık olarak raporladıkları veriler uluslararası jüri tarafından gözden geçirilerek Paris Anlaşması’nın gezegenimizin atmosferinde sanayileşme sonrası yaşanan ısı artışının 1.5 dereceyi geçmemesi hedefiyle uyumlu olup olmadığı değerlendirilecek. Ulusal ve küresel çapta öne çıkan şehirler, yarışmanın kazananları ilan edilecek.

  Kriz açısından tarihi bir dönüm noktasındayız
  WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli Tek Dünya Kentleri Yarışması ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hem dünya hem de insan üzerindeki etkisi her geçen gün daha belirgin bir şekilde hissedilen küresel iklim krizi açısından tarihi bir dönüm noktasındayız. Bugün dünya nüfusunun yüzde 55’inin yaşadığı kentler küresel CO2 emisyonlarının da yüzde 70’inden fazlasından sorumlu. Bu açıdan baktığımızda açıkça görülüyor ki sürdürülebilir geleceğin anahtarları kentlerin ve yerel yönetimlerin elinde. Yerel yönetimlerin, kentlerin sahip olduğu dinamizmi harekete geçirerek, kent sakinleri için doğa dostu ve sürdürülebilir bir gelecek yarışının ön saflarında yer alması gerekiyor.”
  İnsanların doğayla uyum içinde yaşayacakları şehirler yaratılmasının önemine vurgu yapan Pasinli sözlerini şöyle tamamladı: “Amacımız yerel yönetimlerin, kent sakinlerinin refahını yükseltirken tek ve biricik gezegenimizin ekolojik sınırlarını gözetecekleri Tek Dünya Kentleri’nin kurulmasına katkı sağlamak.”

  Sıfır emisyon için yarışacaklar
  Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası da Kasım 2021’de İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek 26’ncı BM İklim Konferansı (COP26) çerçevesinde, kapsayıcı ve dirençli iklim eylemini uygulamaya koymaya kararlı bir şehirler koalisyonu oluşturmayı amaçlıyor. 2021 sonuna kadar 1000 şehrin sürece dahil edilmesi hedefleniyor. Tek Dünya Kentleri, Birleşmiş Milletler’in ‘Sıfıra Doğru Şehir Yarışı Girişimi’nin de ortağı.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu