YUKARI

Sürdürülebilir İş

Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2021

Yünsa’dan çevreci kumaş

  • Yünsa’nın geliştirdiği BioGreen kumaş, karbon ayak izini muadillerine göre sekiz kat azaltıyor. Çevreci kumaş, doğada biyolojik olarak yüksek oranda çözünebiliyor.

    Yenilikçi ürünleriyle 50’den fazla ülkeye ihracat yapan, Avrupa’nın en büyük entegre yünlü kumaş üreticisi Yünsa, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilir üretim konusundaki çalışmalarını çeşitlendiriyor. Bunun son örneği ise Yünsa Ar-Ge (araştırma-geliştirme) Merkezi tarafından geliştirilen BioGreen kumaş oldu. Çevreci kumaş, doğadan toplanan yabani bitki tohumlarından elde edilen yağ bazlı bir yumuşatıcı ile işlem görüyor. Bu işlem sayesinde ise doğada biyolojik olarak yüksek oranda çözünebiliyor.

    Petrol yerine çevre dostu yeşil kimyasal
    Yünsa Genel Müdürü Mustafa Sürmegöz, tekstile inovasyon (yenilikçilik) katmak önceliğiyle çalıştıklarını belirtti. Sürmegöz, BioGreen ile ilgili olarak şunları söyledi: “Şu anda dünyanın tek gündemi sürdürülebilirlik. Her sektör sürdürülebilirlik konusunda sorumluluk almalı. Yünsa olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Üretimimizin merkezinde çevre dostu, sürdürülebilir çözümler ve inovasyon var. Daha az enerji ve doğal kaynak harcayarak, daha az karbon ayak izi bırakarak doğayla daha barışık üretim için çalışıyoruz. Ekiplerimizin bu kapsamda geliştirdiği BioGreen kumaşımız bu çabalarımızın bir ürünü. BioGreen kumaşın üretim sürecinde petrol bazlı ürünler yerine çevre dostu yeşil kimyasal ile proses uygulaması yapılıyor. Bu sayede havaya ve suya tehlikeli seviyelerde zararlı madde salınmıyor. Fosil yakıtların ortadan kalkmasıyla enerji kullanımı azalıyor. Muadillerine göre sekiz kat daha düşük karbon ayak izine sahip bu apre tekniğini yünlü kumaşlarda uygulayan dünyadaki ilk ve tek firma olmak bize gurur veriyor.”

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu