YUKARI

Duyurular

Eklenme Tarihi: 29 Eylül 2020

Dijital Temizlik Hareketi’ne katılım şart

 • Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği 19 Eylül Dünya Temizlik Günü'nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

  Daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanması ve yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biri. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, bu yıl pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için ‘Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım’ diyen Let's Do It Dünya Vakfı'nın sivil eylem başlattığını hatırlattı. Karaosmanoğlu; "SÜT-D olarak Let's Do It Türkiye'nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız” diye konuştu.

  Çevrimiçi yaşamda dijital atık her yerde
  Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu şunları söyledi: "Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkıyor; kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık)… Geri dönüştürülebilir atıklarımız da var. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız mevcut. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, video, yedekler, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosya ve uygulamalar bulunuyor. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz" dedi.

  Sera gazı salımı 2025’te iki kat artacak
  “Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor” diyen Filiz Karaosmanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile daha yüksek karbon ayak izi yapıyor. 4.1 milyar insan yani dünya nüfusunun yüzde 53.6'sı internet kullanıyor. Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas'ın değerlendirmesine göre; küresel sera gazı salımının yüzde 3.7'sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacılığı küresel sera gazı salımına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımının 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç; çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin bedeli kesemiz için ağır. Ayrıca yüksek karbon ayak izi nedeniyle gezegenimizde görülen iklim değişiminin bedeli de ağır. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli. Dijital atıklarımızı silerek temizlemek, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenlemek gerek. Depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketi’ne katılım şart.”

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu