YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2020

Maske ve sosyal mesafe kritik önem taşıyor

 • Koronavirüs salgınının 'Bugüne kadar görülen en ciddi ve kötü sağlık krizi’ olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sosyal mesafe ile maske takma gibi kanıtlanmış stratejilerin büyük önem taşıdığını vurguladı.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüs salgınının 'Bugüne kadar görülen en ciddi ve kötü sağlık krizi’ olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamada, bugüne kadar Ebola (iki salgın), Zika, çocuk felci ve domuz gribinin yer aldığı beş küresel sağlık krizi ilan edildiği hatırlatıldı. WHO Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, pandemiyle mücadelenin değerlendirilmesi için sağlık komitesini bu hafta içinde bir araya getireceğini söyledi. Ocak ayından bu yana 16 milyondan fazla koronavirüs vakası görüldüğünü dile getiren Dr. Tedros, uluslararası acil durum ilan edilen Ocak ayında Çin dışında görülen vaka sayısının 100'ün altında olduğunu ve hiç can kaybı yaşanmadığını hatırlattı. Dr Tedros, "Koronavirüs dünyamızı değiştirdi. İnsanları, toplulukları ve milletleri bir araya getirdi ve birbirinden kopardı. Bu, uluslararası sağlık düzenlemeleri kapsamında ilan edilen altıncı küresel sağlık krizi oldu. Ama rahatlıkla söyleyebilirim ki; en ciddi kriz. WHO'ya bildirilen vaka sayısı 16 milyonu aştı, can kaybı 640 bini geçti. Pandemi hız kazanmaya devam ediyor” diye konuştu.

  Pek çok ülkede vaka artışı söz konusu

  Virüsün, Asya, Avrupa ve Amerika kıtasında yeniden ortaya çıkması, lokal kısıtlamaları ve maske takmanın birçok yerde zorunlu kılınmasını beraberinde getirdi. Avusturalya, salgının başlangıcından bu yana en çok can kaybı yaşanan vaka artışını yaşarken, İspanya'daki vaka sayısı son 15 günde üç kez arttı. Amerika ise vaka ve ölüm sayılarında başı çekiyor. Ülkede şu ana dek 147 bin 143 kişi öldü. Amerika, Brezilya, Hindistan, Rusya, Güney Afrika, Peru, Meksika ve Şili'de 300 binin üzerinde vaka var. Son altı haftada vaka sayısı ikiye katlandı.


  “Önümüzde uzun ve zorlu bir yol var”

  Dünya genelinde koronavirüsle mücadelede büyük çabalar sarf edilse de, Dr Tedros "Önümüzde uzun ve zorlu bir yol var" dedi. Geçtiğimiz hafta Cenevre'de düzenlenen brifingde WHO, seyahat kısıtlamalarının uzun dönem için çözüm olmadığı, ülkelerin sosyal mesafe ile maske takma gibi kanıtlanmış stratejileri benimseyerek virüsün yayılmasını engellemeleri gerektiğine vurgu yaptı. WHO Acil Programlar Direktörü Mike Ryan ise ülkelerin sınırlarını öngörülebilir gelecekte kapalı tutmalarının neredeyse imkânsız olduğunu belirterek; “Ekonomilerin açılması, insanların çalışması, ticaretin devam etmesi lazım" diye konuştu. WHO yetkilileri, salgının yeniden canlandığı ülkelerde ise koronavirüs önlemlerinin sıkılaştırılmasının gerekli olabileceğini söylüyor. Ama önlemlerin mümkün olabildiğince kısa süreli olması ve coğrafi olarak da mümkün olduğu kadar dar bölgelerde uygulanması tavsiyesinde bulunuyor.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu