YUKARI

Sürdürülebilir İş

Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2018

Fazla Gıda Accelerate2030 yolunda

 • Gıda israfıyla mücadele eden teknoloji girişimi Fazla Gıda, sürdürülebilir iş uygulamalarına destek veren Accelerate2030'a davet edildi. Türkiye'den davet edilen tek "etki odaklı girişim" olan Fazla Gıda, 1,5 yılda 2.600 tonluk gıda kurtarırken, yaklaşık 10 milyon TL'lik yardım gerçekleştirdi.

  Fazla Gıda, dünyanın dört bir yanındaki girişimlere sürdürülebilir iş uygulamalarında verdiği destekle, girişimlerin kendi toplumlarına yönelik sosyal etki yaratmasını amaçlayan UNDP ve Impact Hub tarafından kurulan Accelerate2030'a "örnek teşkil eden, etki odaklı girişim" olarak davet edildi.
   
  "Sürdürülebilirlik" çerçevesinde stratejik planını çizen kurumların çalışmalarını destekleyen Accelerate2030'da geleceğe yönelik hedeflerini açıklayan Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO'su Olcay Silahlı, amaçlarının gıda atıklarının nasıl önleneceği konusunda şirketler içinde farkındalık yaratmak olduğunun altını çizdi.
   
  Küçük gıda işletmelerine yardım edilmeli
   
  Soğuk zincir altyapısının sağlanması ve daha da önemlisi bu konuda bir veri tabanı oluşturulup soğuk zincir hakkında makro seviyede veri bazlı çalışmaların yapılmasının önemine dikkat çeken Olcay Silahlı: "Küçük gıda işletmeleri ve tarımsal alanda faaliyet gösteren işletmelere bu süreçte yardım edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yaklaşım son yıllarda global olarak da adeta bir ortak görüş haline geldi" dedi. Bu konuda hükümetlere de en az özel sektör kadar rol düştüğünü vurgulayan Silahlı, "Danimarka örneğinden yola çıkarak gerçek başarının ticari ve finansal faydaya dayalı modeller ile mümkün olacağını düşünüyoruz" şeklinde sözlerine devam etti.
   
  Fazla Gıda olarak sundukları çözümler ve gelecek stratejilerinin global görüş ile uyumlu hatta global görüşün daha da önünde olduğunu göstermesi açısından Accelerate2030'a davet edilmenin kendileri açısından taşıdığı öneme vurgu yapan Olcay Silahlı, hem bölgesel hem de küresel düşündüklerini ifade etti.
   
  Dünyada yılda 1,3 milyar tonluk gıda atığı oluşuyor
   
  Fazla Gıda'nın paylaştığı bilgiliere göre, dünyada oluşan karbon salımının yüzde 8'i gıda atığından kaynaklanıyor. Oluşan gıda atığının yüzde 60'ı ise engellenebilir durumda. Türkiye'nin gıda atığı toplamda yıllık 214 milyar TL'ye ulaşmış durumda. Döngüsel ekonomiyle bu rakamın minimum yüzde 10'u yani ortalama 20 milyar TL'lik kısmı tasarruf edilebilir..

  Fazla Gıda, 1,5 yılda 2.600 tonluk gıda kurtardı
   
  Türkiye'de 17 şehirde faaliyet gösteren Fazla Gıda, yaklaşık 100 dernek ve gıda bankası ile birlikte çalışıyor. 1,5 yılda 2.600 tonluk gıda kurtaran Fazla Gıda, çalıştığı iş ortaklarında yüzde 70 seviyesinde bir kurtarma rakamına ulaşmış durumda. İş ortaklarından aldığı ürünleri 200.000'in üzerindeki kişiye dağıtan Fazla Gıda'nın 1,5 yılda yaptığı ortalama yardım bedeli ise 10 milyon TL'nin üzerinde.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu