YUKARI

Sürdürülebilir İş

Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2017

Gambiya'daki 'Kadın Bahçeleri'ne TürkTraktör desteği

  • TürkTraktör, Afrika ülkesi Gambiya'da hayata geçirilen 'Kadın Bahçeleri Projeleri'ni desteklemek üzere Sen de Gel Derneği'ne traktör ve tarımsal ekipman bağışında bulundu.

    TürkTraktör ana istihdam ve geçim kaynağı tarım olan Afrika ülkesi Gambiya'da hayata geçirilen 'Kadın Bahçeleri Projeleri'nde yararlanılması için Sen de Gel Derneği'ne traktör ve tarımsal ekipman bağışı yaptı.

    TürkTraktör'ün Türkiye'deki fabrikalarında üretilen New Holland TD serisi traktör ve TürkTraktör markalı Toprak Frezesi, Gambiya'daki kadın çiftçilere teslim edilmek üzere Sakarya Erenler'den çıktıkları yolcululuklarını tamamladı. Gambiya'nın Lower River Bölgesi'nde gerçekleşen teslim töreninde, bağışlanan traktör ve toprak frezesi Türkiye'nin Banjul Büyükelçisi İsmail Sefa Yüceer tarafından bölge halkına teslim edildi.

    Teslim töreni sonrasında bir açıklama yapan TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, yapılan bağışı şöyle değerlendirdi: "Sen De Gel Derneği, ihtiyacın bulunduğu coğrafyalarda, yoksullukla mücadele, istihdam üretme, hayata değer katma gibi konularda projeler üretiyor. Gambiya'daki kadın çiftçilere yönelik olan Kadın Bahçeleri Projeleri de bu çalışmalar arasında bulunuyor. Bu anlamlı proje, TürkTraktör olarak hayata geçirdiğimiz ve tarımsal üretim ayağında kadın çiftçi ve ailelerini desteklediğimiz Filizlerin Mucizeleri Proje'mizle aynı yaklaşımı paylaşıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının ekonomik olarak yetkinleşmesi konularının, ekonomilerin büyütülmesinde, kadın ve erkeklerin, aileler ve toplumların yaşam kalitesini yükseltmede, tüm dünyada daha istikrarlı ve eşit yapıda toplumlar oluşturulmasında, tüm bunlara ek olarak kalkınma ve sürdürülebilirlik ile insan hakları konularında kabul edilmiş uluslararası hedeflere ulaşmada önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz. Bu nedenle de Kadın Bahçeleri Projeleri'nin desteklenmesini, vizyonumuzun uluslararası bazda genişlemesi olarak görüyoruz."

    UNDP raporuna göre ülke nüfusunun üçte birinin uluslararası yoksulluk sınırı olan 1,25 USD'nin de altında yaşadığı Gambiya'da, nüfusun yüzde 70'inden fazlasının hayvan yetiştiriciliği ve çiftçilik ile uğraştığını sözlerine ekleyen Marco Votta; "Dünyada tarımın %50'sinden fazlası küçük çifçtiler tarafından yapılıyor. Özellikle az gelişmiş ülkelerde ise tarım çalışmaları tüm ailelerin hayatını değiştiriyor. Sen De Gel Derneği'ne yaptığımız traktör ve ekipman bağışı ile bölgedeki insanlara toprağı işlerken artık elle çalışmalarını gerektirmeyecek, araziyi iyileştirecek ve yüzlerce aileye de daha fazla yiyecek üretilmesini sağlayacak bir araç sunuyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu