YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 06 Eylül 2016

Doğal tohumlar koruma altında

  • İstanbul Zeytinburnu'nda bulunan Türkiye'nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi ithal tohumlara karşı doğal tohumları koruyor. İçerisinde 700'den fazla doğal bitki türünün bulunduğu bahçede doğal tohumlar hem muhafaza ediliyor hem de çoğaltılıyor. Bahçedeki tohumlardan en eskisi ise 70 yıllık domates tohumu.

    Sakız kabağı, domates, mor patates, beyaz patlıcan, doğal mısır ve hint yağı bitkisi gibi birçok sebzenin tohumunu barındıran Türkiye'nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi, dışarıdan gelen ithal tohumlara karşı doğal tohumları koruma altına alıyor. 

    Bahçenin Uzman Biyoloğu Tuğçe Ağba Sevencan, "Bahçemizde 700'ü aşkın bitki türü bulunuyor. Hepsinde doğal tohum kullanılıyor. Bu tohumlar kendi neslini devam ettirebilecek nitelikte. Bu yıl aldığımız tohumların seneye de devam edebilmesi için onları hasat ettikten sonra belirli koşullarda özenle saklıyoruz. Dönemi geldiğinde ise ekmek için tekrar hazırlıyoruz. Tıbbi Bitkiler Bahçesi olarak maalesef tohum satışımız bulunmuyor ancak dönemsel olarak tohum takas şenliklerine katılıyoruz ve bu şenliklerde tohumları dağıtmaya çalışıyoruz. En son bulunduğumuz şenlikte domates ve bamya tohumu dağıttık" diye konuştu.

    Üniversitelerin de bu ürünlerden faydalandığını dile getiren Uzman Biyolog Sevencan "En problemli denilen tohumlardan birisi de mısır tohumu. Bu tohumumuz herhangi bir kimyasal ilaca maruz kalmadan doğal olarak yetiştiriliyor. Tanelerinin düzensiz ve tek tip olmaması doğal olduğunu gösterir. Bunun dışında doğal türlerimizden bir diğeri ise sakız kabağı. Bu da yenilebilir ve normal kabaktan daha iricedir. Bu kabağı, tohumlarını almak için hasat ettik. Bir süre sonra kesip tohumlarını saklamak için alacağız. Yine bir değişik tür olan beyaz patlıcan da bahçemizde koruma altına alınan türlerden bir tanesi. Beyaz patlıcan, her yerde görebileceğimiz bir tür değildir. Amacımız endemik türleri de koruma altına almak. Aynı zamanda bu ürünlerin iç etken maddelerini araştırmak için üniversitelerimiz de bizden faydalanıyorlar" ifadelerini kullandı.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu