YUKARI

Duyurular

Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2015

Doğa Dostu Kent Bahçeleri kampüslere yayılıyor

 • Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin başlattığı “Doğa Dostu Kent Bahçeleri – Tohumlar Kampüse” kampanyası devam ediyor.

  Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin başlattığı “Doğa Dostu Kent Bahçeleri – Tohumlar Kampüse” kampanyası devam ediyor. Kampanya kapsamında, Adım Adım Oluşumu desteği ile bu yıl 4 devlet üniversitesi, kampüs bostanlarına kavuştu. 

  Projenin başlamasından bugüne aşağıdaki adımlar atıldı:

  - Adım Adım ile yapılan ortak çalışma ile 1 Mart 2015 tarihinde, Antalya Maratonu Runatolia' da toplanan bağışlarla Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, O.D.T.Ü ve İ.T.Ü Taşkışla Kampüslerinde bostanlar kuruldu, Ekolojik Yaşama Giriş eğitimleri verildi.
  - Projenin ilk kampüsü Mersin Üniversitesi kampüsü oldu. 25 kişilik ekiple 1x2 metre boyutlarında 5 adet yükseltilmiş sebze yatağı yapıldı. “Tohum ekilmez, masal anlatılmazsa ölür” sloganıyla gitgide büyüyen ekip, 35 kişilik sürekli topluluğa dönüştü. - Adana Çukurova Üniversitesi’nde ve İTÜ Taşkışla kampüsünde de Mersin Üniversitesi' nde yapılan eğitim ve uygulamanın aynısı yapıldı. Çukurova Üniversitesi’nde, At çiftiği yanında seçilen alan, gübre temini açısından kolaylık sağladı.
  - Son kampüs ODTÜ’de ise, 250 m2 ayrılan alan üzerinde doğal yükseltilmiş yatak uygulaması yapıldı.Alanın çevresi çitle çevrildi ve damlama sulama sistemi entegre edildi.
  - Teori ve pratik uygulama sonrası kurulan bostanlarda okulların tatil olduğu yaz sezonu boyunca, her kampüs kendi iletişim kanallarını oluşturdu. Tüm kampüs bostanlarının birbiri ile iletişimini sağlayacak olan sosyal medya grubu Facebook platformu üzerinde oluşturuldu.
  - Sezon boyunca bostanlarda bostan ekiplerince, Tohumlara masal anlatmak, Fide dikim şenlikleri, Korkuluk atölyeleri, ekolojik bilinçlendirme toplantıları gibi etkinlikler yapıldı.
  - Kaz Dağları’ndaki Çamtepe Ekolojik Yaşam Kültürü Merkezi’nde, Eylül ayında bir araya gelen Tohumlar Kampüse Ekipleri kampüsler arası tohum takası yaptı. Buluşmaya hem yapımı tamamlanmış 4 kampüsten hem de aday kampüslerden gelen Bahçe/Bostan ekipleri senenin değerlendirmesini yaparken, aday kampüs ekipleriyle ve kendi aralarındaki bağı da güçlendirdiler.

  Kampanyaya Nasıl Destek Olunur?

  Buğday Derneği, kampanyaya destek olmak isteyenlere aşağıdaki çağrıyı yapıyor:
  Hedef 20 Kampüs. Geriye kalan 16 kampüs için, herkesi, 15 Kasım 2015 tarihinde koşulacak olan 37. Vodafone İstanbul Maratonu’nda, Adım Adım Oluşumu ile koşmaya, yürümeye, bağış toplamaya veya bunların hiçbirini yapamıyorsanız Adım Adım Buğday Koşucularını bağışlarınızla desteklemeye çağırıyoruz. 

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu