YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Ağustos 2015

Obama, küresel ısınmaya meydan okudu

 • ABD Başkanı Barack Obama, ülkedeki enerji santrallerinin gaz salımlarının 2030 yılına kadar yüzde 32 azaltmasını öngören "Temiz Enerji Planı"nı açıkladı.

  ABD Başkanı Barack Obama, iklim değişikliğiyle mücadelede tarihi öneme sahip "Temiz Enerji Planı"nı Beyaz Saray'da düzenlenen toplantıyla kamuoyuna duyurdu.

  Dünyadaki en sıcak 15 yıldan 14'ünün bu yüzyılda yaşandığına, bunun sonuncunda şiddetli kuraklık ve yangınların ortaya çıktığına dikkati çeken Obama, ülkedeki astım hastalarının sayısının son 30 yılda ikiye katlandığını belirterek, iklim değişikliğinin hali hazırda sağlık sistemine ve ekonomiye zarar verdiğini vurguladı.

  Obama, ayrıca iklim değişikliğinin en fazla çocukları, yaşlıları, fakirleri ve kalp-akciğer hastalarını etkilediğine işaret ederken, "Bizler iklim değişikliğinin etkilerini hisseden ilk, bu konuda bir şeyler yapabilecek son nesiliz" dedi. 

  Obama, "Temiz Enerji Planı"nın ülkedeki karbondioksit salımının 3'te birini üreten enerji santrallerini hedef alacağını ve gaz salınımlarını 2030 itibarıyla yüzde 32 azaltacak esnek ve uygulanabilir standartlar getirdiğini kaydederken, bunun sağlık, enerji ve istihdam sektörlerine katkı sağlayacağını dile getirdi. 

  "Temiz Enerji Planı"nın Amerika'nın iklim değişikliğiyle ilgili en büyük adımı olduğunu ifade eden Obama, buna karşın bazı çıkar gruplarının plana karşı çıkmasını beklediği söyleyerek şunları kaydetti:

  "Bazı çıkar grupları ve onların Kongre'deki destekçileri, bu plana detayları dahi belli olmadan, ellerindeki her şeyle karşı çıkmak için seferber oldular. Onlar, şimdi, araştırmalara göre ortalama bir Amerikalı'ya yılda 85 dolar tasarruf sağlayacak bu planın, sizlere ekonomik maliyeti olacağını öne sürecekler. Temiz enerjiye yönelik yatırımlarımızı kesmemiz gerektiğini, çünkü bunun bir israf olduğunu söyleyecekler. Halbuki kendileri her yıl petrol şirketlerini teşvik için milyarlarca dolar harcamaktan mutlular. Örneğin, güneş enerjisi sektörü ekonominin geri kalanından 10 kat daha hızlı istihdam yaratmasına karşın, onlar bu planın iş imkanlarını öldüreceğini savunacaklar."

  ABD'nin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda bu çıkar grupları ve destekçilerine rağmen ilerleme sağladığını ve sağlamaya devam edeceğini belirten Obama, sözlerini, "Bu doğru olanı yaparak, çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakma zamanı. Haydi, bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirelim" diyerek tamamladı.

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu