YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 02 Mayıs 2015

Güneş enerjisiyle Şanlıurfa'da tarım daha verimli

  • Türkiye’nin ve dünyanın en büyük güneş enerji santrali (GES) destekli tarımsal sulama projesi Şanlıurfa’da kuruldu.

    Çeşitli nedenlerle elektrik alamayan ya da elektrik hattı bulunmayan bölgelerde sulama yapılmasını sağlayan ve böylece ürünlerin susuz kalmasının ve sıcakta kavrulmasının önüne geçen proje, pamuk gibi katma değerli ürünlerin zamanında sulanmasını mümkün kılarak çiftçinin daha çok kazanmasını sağlıyor.

    Şanlıurfa başta olmak üzere Anadolu’nun pek çok bölgesinde çeşitli nedenlerle tarım alanlarının sulanamamasının çiftçiyi sıkıntıya soktuğunu belirten EkoRE CEO’su Serhan Süzer şunları söyledi: “Sürekli elektrik kesilmesinden dolayı su pompalarını çalıştıramayan çiftçilerin ürünleri güneşin yakıcı etkisi nedeniyle kavrulma tehlikesiyle karşı karşıya. Geçen sene Urfa’daki verimli topraklarda milyar TL’lik tarım ürünü güneşten kavrulmuş, çiftçiler çok büyük zarar edip zor duruma düşmüşlerdi. EkoRE olarak bu soruna çözüm ürettik ve çiftçilerimizin kullanımına sunduk. Böylece çiftçilerimiz elektrik sorunlarını güneş enerji santraliyle çözüyorlar ve ürettiğimiz elektrikle pompa sistemini çalıştırıp gündüz vakti istenildiği kadar sulama yapılabiliyorlar. Çiftçiler, şebekeden bağımsız yapılan bu elektrik üretimi sayesinde ürünlerini kurtarabilecekler ve elektrik üretiminde sağlayacağımız devamlılık sayesinde de uzun vadeli planlama yapabilecekler.”

    EkoRE’nin fotovoltaik sistemlerle desteklenen tarımsal sulama projesi kapsamında, güneş panelleri aracılığıyla elde edilen elektrik enerjisiyle sulama kuyularından su çekilerek tarım alanlarına ulaştırılması sağlanıyor. Böylece çiftçiler elektrik hattı bulunmayan ya da sürekli elektrik alamayan tarım alanları da dahil olmak üzere her yerde sulama yapabiliyor. 

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu