YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 02 Kasım 2014

AB’den örnek çevre adımı

  • Avrupa Birliği, iklim değişikliğiyle mücadele politikası çerçevesinde sera gazlarının 2030’a kadar yüzde 40 oranında azaltılması konusunda anlaştı. Yenilenebilir enerji için hedefi ise yüzde 27 olarak belirlendi.

    Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, özellikle ekonomik kriz nedeniyle uzun süredir geri planda tuttukları “2030 için çevre ve enerji paketi” üzerinde uzlaşmaya vardı.  Liderlerin üzerinde anlaştıkları önlemler üç ana ayak üzerine oturtuldu. Sera gazlarının, 1990 verileri temel alınarak 2030’a kadar yüzde 40 azaltılması bu ayaklardan ilkini oluşturuyor. Diğer iki ana önlem ise yenilenebilir enerjinin genel enerji içindeki payının yüzde 27 seviyesine yükseltilmesi ve AB’deki enerji tüketiminin yüzde 27 oranında düşürülmesi olarak belirlendi.

    AB Komisyonu’nun önerilerine büyük ölçüde uyularak alınan kararlardan sadece sonuncusu “uzlaşı ruhu” çerçevesinde şekillendi. AB Komisyonu, enerji tüketimindeki düşüşün yüzde 30 seviyesinde olmasını istiyordu ancak İngiltere bu seviyenin aşağı çekilmesi ve yüzde 27’ye düşürülmesi konusunda ısrarcı oldu.  Yenilenebilir enerji konusundaki hedefin ulusal alanda gönüllü, AB düzeyinde ise bağlayıcı olması, enerji tüketiminin düşürülmesinin ise gönüllülük temeline oturtulmasında da İngiltere etkili oldu. İngiltere Başbakanı David Cameron, “İngiltere’nin istediği buydu ve istediğini aldı.” dedi.

    Yenilenebilir enerji alanında AB’nin lideri konumundaki Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, “Varılan anlaşmanın Avrupa’ya söz hakkı ve uluslararası iklim görüşmelerinde müzakere pozisyonu sağlayacağını” söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın “Avrupa için yeni bir ufuk” değerlendirmesini yaptığı uzlaşma, çevre örgütlerine göre ise olması gerekenin gerisinde kaldı.

    Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu