YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2014

Plastik atık düşmanı Hollandalı genç

 • Hollandalı Boyan Slat, denizlerdeki kirliliğin önüne yüzen bariyerlerle geçmeye çalışacak.

  20 yaşındaki Hollandalı Boyan Slat'ın misyonu okyanusları yüzen plastik yığınlarından kurtarmak. Slat denizdeki plastiği toplama fikrini 16 yaşında Yunanistan'da dalış yaparken bulmuş. Slat "Balıktan çok plastik vardı" diyor. Şoke olduğunu, bu soruna belirli bir çözüm olmadığını öğrendiğinde de daha da şaşırdığını anlatıyor.

  Son 30-40 yılda okyanuslara milyonlarca ton plastik girdi. Şu anda küresel düzeyde 288 milyon plastik üretiliyor ve bunun yüzde 10'u okyanuslara giriyor. Çöp, kanalizasyonlardan nehirlere gidiyor. Yani yere attığınız pipet, sigara izmaritleri sonunda okyanuslara ulaşabiliyor.

  Plastik yığınları büyük alanlarda akıntılarla dönüp durduğundan temizlenmesi de çok büyük bir sorun. Slat, "Çoğu insan bunun üzerinde yürüyebileceğiniz plastik adaları gibi olduğunu düşünüyor. Ama böyle değil. Milyonlarca kilometrekarelik bir alana yayılıyor." diyor.

  Slat'ın projesi okyanus yatağına bir dizi yüzen bariyer yerleştirip plastiğin yakalanıp okyanus akıntıları sayesinde belli alanlarda toplanmasını öngörüyor. Slat, deniz yaşamının da bariyerlerin altından geçip zarar görmeyeceğini belirtiyor.

  Boyan Slat önce projesine sponsor bulamadığını anlatıyor. Daha sonra projesini internete koyduğundaysa 15 gün içinde 80 bin dolarlık bütçe toplamış.

  BM Çevre Koruma Programı okyanusun her bir kilometrakaresinde 13 bin parça plastik yüzdüğünü söylüyor. Ancak akıntıların yoğun olduğu yerlerde bu sayı milyonlara çıkıyor ve kazayla bunları sindiren deniz canlıları plastik midelerini doldurduğu için açlıktan ölüyor. Albatroslar ve yüzen plastikleri deniz anası sanan kaplumbalağar özellikle olumsuz etkileniyor.

  Uzmanlar endüstriyel plastik atıkların 80'li yıllardan bu yana yarı yarıya azaldığını söylüyor. Ancak tüketicilerin attığı mamül plastik ürünler hala büyük bir sorun ve gelecekte insanoğluna çok büyük bir bedel ödetebilir.

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu