YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2014

Çevreciler Kazdağı için isyanda: Uçakla ilaçlama durdurulsun

 • Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, uçakla yapılan ilaçlamanın yaşamın her alanına zarar verdiğini belirterek uygulamaya son verilmesini istedi.

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2012 yılından bu yana Kazdağı’nda uçakla ilaçlama kararından geri adım atınca çevrecileri ayağa kaldırdı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Gümçed Edremit Körfezi Şubesi, Ayvalık Tabiat Platformu, Çanakkale Çevre Platformu ortak açıklamalarında, “Sağlıklı yaşamak, sağlıklı beslenmek istiyoruz! Uçakla ilaçlama derhal durdurulmalıdır.” dedi. 

  Dernek Başkanı Süheyla Doğan Ünal, yaklaşık bir aydır günde 8 saatlik uçakla ilaçlama yapıldığını söyledi. Ünal, bu yöntemin yaşamın her alanına zarar verdiğini söyledi. Çevreciler, ilgili resmi yerlere ilaçlamanın durdurulması için başvurduklarını söyledi.

  Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin diğer çevre örgütleriyle ortak açıklamaları şöyle:

  "2012 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bakan talimatıyla yasaklanan ‘Zeytin Sineği’ne Karşı Havadan İlaçla Mücadele’ ne hikmetse yeniden başladı. Bakanlık yasaklama gerekçesini ‘Uçakla ilaçlama sırasında kimyasal ilaçların önemli bir kısmı hava akımlarıyla sürüklenerek su kaynaklarına, doğal hayata ve yaşam alanlarına zarar veriyor, zeytin sineğini baskı altında tutacak faydalı organizmalar zarar görüyor, turizm alanları ile zeytinlikler iç içe, bu nedenle turistik alanlar da ilaçtan zarar görüyor’ diye açıklamıştı. Bu açıklama, gerçeklerin kabul edilerek yanlıştan dönülmesi nedeniyle bizleri çok sevindirmişti. Havamız, suyumuz, topraklarımız artık havadan atılan kimyasallarla kirlenmeyecekti. Arılarımız ölmeyecek, çocuklarımız zehir solumayacaktı. Organik tarım yapanlar, yapmak isteyenler nefes alacaktı.

  Ancak sevincimiz kısa sürdü. Tepemizden yağdırılan ve bileşiminin konvansiyonel (organik olmayan)  olduğunu öğrendiğimiz ilaçlar havamızı, suyumuzu, toprağımızı yeniden kirletmeye başladı. Ne oldu da uçakla ilaçlama yeniden başladı? Seyir halindeki araçların camlarının bembeyaz kesilmesiyle, yerleşim yerlerindeki insanların mide bulantıları yaşamasıyla ilk belirtilerini gördüğümüz zehirli kimyasal daha görmediğimiz bilmediğimiz ne etkiler yapacak?

  Edremit Körfezimizde yanlış tarım politikaları sonucu ne yazık ki tek tip(mono) tarım uygulanmakta. Oysa eskiden bir yanda meyve, diğer yanda asma bahçeleri vardı. Buğday, arpa ekilirdi. Ne asmalar kaldı, ne güzelim ayasu armutları, ne de harmanlar. Şimdi her yer zeytinlik. Zeytinliklerin yanındaki ormanlık alanlar tarıma açıldı. Makilik, çalılıklar yok edildi. Zeytin bahçelerini içindeki tozlaşmaya destek olan, direnci artıran deliceler aşılanarak yok edildi. Zeytin sineğinin doğal karşıtları-yararlı böcekler-için barınacak yer kalmadı. Kullanılan kimyasallarla, zeytin sineğini yok eden yararlı organizmalar, böcekler, arılar, yarasalar yok oldu, evsiz barksız kaldılar.

  Zeytin üreticisi senelerdir emeğinin karşılığını alamıyor. İşçilik ve tarım girdilerinin maliyetini karşılayamayan üretici zeytinden soğumuş, tarımdan kopmuş durumdadır. Üreticiler yıllardır konvansiyonel tarıma ve monokültüre teşvik edilmiştir ve ürün kalitesi bu nedenle düşmüş ve maliyetler de artmıştır. Sektör örgütleri üreticinin hakkını yeterince korumamaktadır. Kimyasal mücadeleden önce kültürel ve biyolojik mücadele teşvik edilmeli, üreticiyi yeniden tarımla buluşturmak için projeler hazırlanmalı, organik mücadele için destekler verilmelidir. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen uçakla konvansiyonel ilaçlama daha fazla zarar vermeden acilen durdurulmalıdır.”

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu