YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2014

İklim değişikliğine 'ekonomik çözümler'

 • Küresel Ekonomi ve İklim Komisyonu (The Global Commission on the Economy and Climate) iklim değişlikliğine çözüm getirilmezse dünya ekonomisinin tehlikeye gireceği uyarısında bulundu.

  Çeşitli şirketlerin yönetim kurulu başkanları, eski başbakanlar ve maliye bakanlarından oluşan komisyon, iklim değişikliğine çare üretilmesinin maliyetinin yüksek olmayacağını savunuyor. Her yıl enerji ve ulaştırma projelerine harcanan 6 trilyon dolara, yüzde 5 oranında fon eklenmesiyle temiz teknolojiye kavuşulabileceği kaydediliyor. Eleştirel çevrelerse raporun fazla iyimser olduğu görüşünde.

  Dünyadaki birçok araştırma örgütünden veri desteği alan Küresel Ekonomi ve İklim Komisyonu yedi hükümet tarafından kuruldu. Komisyonun başkanlığını eski Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon yapıyor. İngiltere hükümetinin eski ekonomi danışmanlarından ve daha önce iklim değişikliği ekonomisi konusunda yazıları bulunan Lord Stern de komisyona danışmanlık desteği veriyor.

  Raporda iklimi korumanın temel unsurunun yeni altyapılara yönelik harcama önceliklerinin değiştirilmesi olduğu belirtildi. Otomobille ulaşıma dayalı ve giderek genişleyen kentler yaratılmasının, yüksek düzeyde hava kirliliğini içinden çıkılmaz hale getireceği; iyi bir kamu ulaşımına dayalı yoğun yerleşimli kentler planlanmasının ise karbon salımını ve yerel düzeyde kirliliği düşük düzeyde tutacağı, yaşam kalitesini geliştireceği vurgulandı.

  Komisyon, bu şekilde hareket ederek hükümetlerin gelecek 15 yılda 3 trilyon dolar tasarruf edebileceklerini kaydediyor. Yeni teknolojilerin geliştirilmesiyle iklim değişikliğine karşı önlem alınmasının maliyetinin düştüğü; rüzgar ve özellikle de güneş enerjisinin maliyetinin önemli ölçüde azalırken, fosil yakıtların yol açtığı kirlenmenin küresel ekonomik üretimi yüzde 4 azalttığı belirtiliyor.

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu