YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2014

Çamur, yenilenebilir enerji kaynağı olacak

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, arıtma çamurundan yenilenebilir enerji üretimi konusunda bilgi verdi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Namık Kemal Üniversitesi'nde düzenlenen "Ergene Havzası'nda Arıtma Çamurlarının Yönetimi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Ergene Havzası'nın Türkiye'nin ve Trakya Bölgesi'nin en önemli alanlarından biri olduğunu söyledi.

  Ergene Havzası'na önemli yatırımların yapıldığını belirten Öztürk, "Atık su artıma tesisleri bakımından ve atık suların bazılarının uzaklaştırılması, derin deşarjla uzaklaştırılması konusunda önemli çalışmalar yapılıyor." diye konuştu.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, atık su arıtma tesislerinde ortaya çıkan ve önemli çevre kirliliğine neden olan arıtma çamurlarının geri kazanımı ve bertarafı amacıyla yurt genelinde kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü bildiren Öztürk, arıtma çamurundan yenilenebilir enerji üretimi konusunda şunları kaydetti:

  "Arıtma çamurlarını gübreye dönüştürme, ısıl işlemlerle stabilize etme veya yakma tesislerinin kurulması konusunda çalışmalar yapılıyor. Arıtma çamurlarını bir biyokütle, yenilenebilir enerji kaynağı içerisine sokup, kaynaktan faydalandırma ile ilgili bir çözüm yolu planlıyoruz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'yla (EPDK), Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'yla görüşmelerimiz devam ediyor. Çünkü öyle bir formül geliştirdiğimiz zaman, özellikle çamurların bertarafında, atıkların bertarafında önemli bir merhaleyi de aşmış olacağız."

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu