YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2014

Çevreye duyarlı tesislerin yarısı Antalya'da

 • Geçen yıl 22 olan "yeşil yıldız" belgeli tesis sayısı bu yılın mayıs sonu itibariyle 80'e ulaştı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Çevreye Duyarlı Tesis (yeşil yıldız) belgesi alan konaklama tesislerinin sayısı, mayıs sonu itibariyle 80'e ulaştı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nden yapılan açıklamada, geçen yıl 22 olan yeşil yıldız belgeli tesis sayısının Mayıs 2014 sonunda 80'e ulaştığı bildirildi.

  Açıklamaya göre, yeşil yıldız belgeli tesis sayısında 41 tesis ile Antalya ilk sırada yer aldı. Antalya'yı 9 tesis ile İstanbul, 7'şer tesis ile İzmir ve Muğla takip etti.

  Yeşil yıldız nedir?

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın başlattığı "Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri" projesi kapsamında Bakanlık belgeli konaklama tesislerine, belirlenen kriterleri uygulamaları koşuluyla yıldızların yeşil olarak gösterildiği ve plaketlerinin üzerinde "Çevreye Duyarlı Tesis" ibaresinin yazıldığı bir çevre etiketi veriliyor.

  Yeşil yıldızı, ilgili tebliğde belirtilen koşulları sağlayan tesisler alabiliyor. Gerekli kriterleri sağlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından denetlenerek uygun bulunan tesisler her iki yılda bir denetlenerek yeşil yıldızın devamı sağlanıyor.

  Yeşil yıldız sahibi tesiste su ve enerji tasarrufu sağlanıyor. Tesisler, çevreye zarar veren maddelerin tüketimi ve çevreye verdikleri zararı azaltıyor, geri dönüşümlü maddelerin kullanımını teşvik ediyor.

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu