YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2014

Hurda gemilerden 38 milyon lira katkı

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde yılın ilk 5 ayında 86 adet gemi geri dönüşüme uğradı. 86 gemiden yaklaşık 38 milyon lira ekonomiye katkı sağlandı.

    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde yılın ilk 5 ayında 86 adet gemi geri dönüşüme uğradı. 86 gemiden ekonomiye yaklaşık 38 milyon lira katkı sağlandı. Türkiye genelinde, 26 parselde 21 adet Gemi Söküm İzni olan işletme bulunuyor. 

    Bakanlık’tan yapılan açıklamada hurda gemilerin ağırlıklı olarak yurt dışından geldiği belirtilerek, “Getirilen hurda gemilerden, notifikasyon formu ile birlikte tehlikeli madde döküm raporu isteniyor. Sökülen gemi sacları haddehanelerde lama, silme, kare ve köşebent gibi ürünlere dönüştürülüyor. Gemi makine ve ekipmanları bakımdan geçtikten sonra ihraç ediliyor. Ayrıca ayrıştırılan gemilerden gemi ve yat inşa sanayine ve sanayi kuruluşlarına gerekli malzemelerin bir kısmı da bu sektörden temin ediliyor” denildi. 

    Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Hurdadan çelik geri kazanıldığında; yüzde 74 enerji tasarrufu sağlanıyor. Yüzde 90 oranında hammadde kaynakları korunuyor. Su tüketiminde yüzde 40, atık su kirlenmesinde yüzde 76, hava kirlenmesinde yüzde 86, maden atıklarında ise yüzde 96 azalma sağlanıyor” dedi. 

    Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu