YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 08 Temmuz 2014

Seferihisar'a "en çevreci kent" ödülü

 • Uluslararası Sakin Şehirler Birliği, Seferihisar'ı yerel tohumların yok olmaması için kurduğu tohum merkezi ve düzenlediği tohum takas şenlikleriyle birliğe üye 188 sakin şehir içinde "en çevreci kent" ödülüne layık gördü.

  Seferihisar Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklar karşısında kentlerin özgün kimliklerini koruyarak yaşam kalitesini artırma ve sürdürülebilir gelişmeyi hedefleyen Uluslararası Sakin Şehirler (Cittaslow) Birliği'nin yıllık olağan genel kurulu Hollanda'da yapıldı.  

  "Yaşamın kolay olduğu kentleri" ifade eden sakin şehirler ağının Türkiye'deki ilk temsilcisi ve birlik tüzüğü çerçevesinde "Türkiye Sakin Şehirler Başkenti" unvanını taşıyan Seferihisar Belediyesi, genel kurulda yapılan projeler değerlendirmesi sonucunda, yerel tohumların korunması için kurduğu "Can Yücel Tohum Merkezi" ve düzenlenen "Tohum Takas Şenlikleri" ile 188 üye şehir içinde "en çevreci kent" ödülüne layık görüldü.

  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ödülü, birliğin eski başkanı Luca Marconi'nin elinden aldı. Soyer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, birliğin bu yıldan itibaren 188 üye kent arasında proje yarışması başlattığını, kendilerinin de yok olmaya terk edilen bitki tohumlarını yaşatmak için yaptıkları çalışmaları projelendirerek bu yılki yarışmaya başvuruda bulunduklarını belirtti.  

  Birlik genel kurulunda yapılan değerlendirme sonucunda, yerel tohumların çoğaltılması amacıyla kurdukları Can Yücel Tohum Merkezi ile tohumların el değiştirerek varlığını sürdürmesi amacıyla düzenledikleri Tohum Takas Şenliği etkinliğinin büyük beğeni toplayarak ödüllendirildiğini ve tüm üyelere örnek gösterildiğini dile getiren Soyer, "Mücadelenin tüm dünyada takdir görmesi, ödüllendirilmesi ve örnek gösterilmesi bizim için büyük bir gurur oldu" ifadelerini kullandı. 

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu