YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2014

Güneş enerjili uçak başarıyla havalandı

 • Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse adlı uçağın geliştirilmiş modelinin İsviçre'deki ilk uçuşu başarıyla gerçekleştirildi. İsviçre'deki Payerne uçak pistinden TSİ 05:35'te kalkan uçak yaklaşık iki saat sonra geri döndü. Uçakla 2015'te bir dünya turu yapılması planlanıyor.

  Uçak, geçen yıl Bertand Piccard ve Andre Borschberg adlı maceraperest pilotlar tarafından bir uçtan diğerine ABD üzerinde uçan güneş enerjili uçak Solar Impulse'ın geliştirilmiş versiyonu. Uçağın kokpitinde test pilotu Markus Scherdel vardı. Scherdel uçağı 1800 metrenin hemen altında bir yüksekliğe kadar çıkardı ve manevra kabiliyetini gösterdi. Scherdel uçakta bazı sarsıntılar olduğunu ancak genel olarak sonucun çok pozitif olduğunu söyledi.
   
  BBC'ye konuşan Piccard, "Bu, bütün Solar Impulse ekibi için muhteşem bir gün" dedi. Piccard özetle şunlar söyledi: "Böyle bir uçağın kesinlikle eşi benzeri yok. Tarihte ilk kez, gündüz ve gece boyunca yakıtsız uçan bir uçağımız var. Bu, temiz teknolojilerin inanılmaz potansiyelini ortaya koyuyor. Dünya bu teknolojileri, fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak, daha temiz olmak ve kirlilikle ilgili birçok sorunu çözmek için de kullanabilir."

  Solar Impulse'ın kanatları 72 metre, yani Boeing'in 747 jet modelininkilerden daha geniş. Uçak sadece 2.3 ton ağırlığında.
  Kanatları üstünde güneş enerjisini toplayan 17 bin hücre bulunuyor. Bu hücreler lityum pillerini gün boyunca uçağın pervanelerinin gece boyunca da dönmesini sağlayacak enerjiyi topluyor. Uçağın kokpitinde sadece bir pilot bulunabiliyor.

  İlk Solar Impulse uçağı birçok dünya rekoruna imza atmıştı. Güneş enerjili bir uçakla ilk uluslararası uçuş, güneş enerjili bir uçağın bir pilot tarafından kullanılarak en uzun mesafede uçuşu bu rekorlar arasındaydı.

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.