YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Haziran 2014

Terasında topraksız sera kurdu

  • Batman'da 20 yıllık esnaf Hamdullah Dağ (36) oturduğu apartmanın terasında topraksız sera kurdu.

    Batman'da 20 yılllık esnaf Hamdullah Dağ, internetten gördüğü topraksız seracılık modeline merak sararak Fatih Mahallesi'nde oturduğu apartmanın terasında 40 metre uzunluğunda topraksız sera oluşturdu. Dağ, internette araştırma yaparken, topraksız serayı gördüğünü, sera ile ilgili araştırma yapınca terasta kurmaya karar verdiğini söyledi.

    Topraksız sera kurulumunda başarılı olduğunu anlatan Dağ, Batman yöresinde toprakta yetişen domatesin dalından en fazla 5 kilogram verim alındığını ancak talaş ve çakıl içinde yetiştirilen topraksız domatesin dalından 15 kilograma kadar verim alınabileceğini bildirdi. Serasından yeterince verim alacağını düşündüğünü dile getiren Dağ, destek görmesi halinde bu işi büyütmeyi hedeflediğini kaydetti.

    Serayı bin 700 lira harcayarak 2 günde kurduğunu bildiren Dağ, şöyle konuştu: "Seracılığı ilk kez deniyorum. Apartman terasını çevreleyen duvarın üzerine kurulan plastik boruların içine siyah kaplardaki talaş ve çakıl içinde konulan fideleri musluk suyu ile suluyorum. Şu anda sera 40 metre uzunluğunda ve 200 adet fide var. Fidelerin her biri 24 metreye kadar uzuyor."

    Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu