YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2014

Almanya’da rüzgar ve güneşten elde edilen elektrik %67 ile rekor kırdı

  • Türkiye’de kömürün can alma rekoru kırdığı haftada Almanya elektrik enerjisinin %67’sini güneş ve rüzgardan karşılayarak yeni bir rekora imza attı.

    2050 yılında elektrik enerjisinin %80’ini güneş ve rüzgardan elde etme hedefiyle enerjide dönüşüme giden ve yenilenebilir kaynaklara büyük yatırımlar yapan Almanya temiz enerji politikalarının karşılığını almaya başladığını art arda kırdığı rekorlarla kanıtlıyor. Geçen hafta yayınlanan 2014 ilk çeyrek verilerine göre güneş ve rüzgardan elde ettiği 40,2 milyar kilowatt-saatlik enerji ile ihtiyacının %27’sini karşılamayı başaran sanayi devi Almanya, yenilenebilir kaynaklarının anlık katkısı konusunda çok daha yüksek bir rekora ulaştı. 11 Mayıs Pazar günü ülke genelindeki elverişli hava koşulları sayesinde öğle saatlerinde güneş santralleri yaklaşık 15 GW-saati aşan katkı ile elektrik enerjisinin %27’sine yakınını, rüzgar türbinleri ise 21 GWh’ın üzerinde katkı ile elektrik enerjisinin yaklaşık %40’ını üreterek toplamda %67’lik bir üretime ulaşmayı başardılar. Öğle saatlerindeki bu rekor seviye gün içerisinde değişim gösterse de günlük ortalama %48 olarak gerçekleşti.

    Verileri yayınlayan yenilenebilir enerji danışmanı Bernard Chabot gelinen bu seviyelerin gelecek hedeflere ulaşma konusunda umutları arttırdığını ve mevcut altyapılarla dahi yenilenebilir kaynakların çok yüksek katkılara çıkabileceğinin ispatlandığını vurguladı.

    Yenilenebilir enerji ve özellikle güneş enerjisi konusundaki yatırımlarda başı çeken ülkelerden olan Almanya son yıllarda gerçekleştirdiği kapasite kurulumları ile dikkati çekmişti. Ülkenin coğrafi konumu ve iklim özellikleri güneş için diğer birçok Avrupa ülkesinden elverişsiz olsa da verilen teşvikler ve destek politikalarıyla 2012 yılında 7.6 GW’lık, 2013 yılında ise 3.3 GW’lık güneş paneli kurulumu gerçekleştirilmişti. (Yeşil Gazete)

    Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu