YUKARI

Sürdürülebilir İş

Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2014

Özyeğin Üniversitesi’nde güneş enerjisi dönüşümü

 • Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampusu’nde gerçekleştirilen proje kapsamında, Türkiye’nin bu büyüklükteki ilk çatıya monte olarak yapılan güneş enerjisi santrali tamamlandı. 

  Projesi ve kurulumu Cerean Enerji tarafından gerçekleştirilen projede bin 512 adet Yingli Solar güneş paneli kullanıldı. Tamamen çatı uygulaması olarak kurulan sistemde bina bazlı olarak elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 25′i karşılanıyor.

  Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, ilk üniversite projesini tamamladıkları için gurur duyduğunu belirterek, Cerean Enerji ile iyi bir ekip çalışmasına imza attıklarını söyledi. Kılıç, “Yıllık elektrik üretim kapasitesi 510 MW’ı bulacak bu santral, üniversitenin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin önemli bir bölümünü karşılıyor.” diye konuştu.

  Cerean Enerji Genel Müdürü Dr. Onur Yazgan ise Özyeğin Üniversitesi için hayata geçirilen bu projenin kendileri için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, üniversitelerin temiz enerji kullanımı konusunda lider bir rol üstlenmeleri gerektiğine inandığını belirtti. Dr. Onur Yazgan ülkelerin gelişmesinin enerji kaynakları ile doğrudan bağlantılı olduğunu vurgularken, temiz enerji kullanımının ülke ekonomisine önemli katkı sağladığına dikkat çekerek şöyle devam etti: “Karbon emisyonlarını düşündüğümüzde ekonomi yanında doğaya da önemli fayda sağlamaktadır. Böylece hem ekonomi hem de çevre kazanıyor. Türkiye güneş enerjisi açısından oldukça şanslı, Avrupa’nın güneş ışınımı en yüksek ülkelerinden birisi. Bu avantajımızı hızla ekonomiye kazandırmak için yeni projeler geliştiriyoruz.”

  Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi yetkilisi Burak Sefer ise projenin amacını ve üniversiteye katkısını şu şekilde özetledi: “Özyeğin Üniversitesi kampusu birçok enerji verimli uygulamayı içinde barındıran çevreci ve yeşil sertifikalı binalara sahip bir kampus. Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi olarak bu projedeki amacımız, güneş enerjisi sistemlerinde Türkiye’de en kapsamlı kampus uygulamasını akademi ile sanayi, yani Cerean Enerji işbirliği içerisinde uygulamaktı. Yaratılan bu başarı hikayesi hem akademik açıdan yeni araştırmalara ortam sağlamakta hem de sektörün gelişmesinde önemli bir örnek olmakta. 4 farklı bina çatısında uygulanan tesis bina bazlı tüketimlerin ortalama yüzde 25’ini sağlamaktadır.”

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu