YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 01 Nisan 2014

İklim değişikliği için dünya 1 saatliğine karardı

 • Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından 157 ülkede düzenlenen 'Dünya Saati' kampanyası kapsamında dünya 1 saatliğine karardı.

  Enerji tasarrufu ve iklim değişimi konusunda mesaj vermek amacıyla düzenlenen "Dünya Saati" kampanyası kapsamında 157 ülkede sembolik yerlerin ışıkları belli sürelerle kapatıldı.

  Kampanyaya, Uluslararası Uzay İstasyonu, Barselona'daki La Sagrada Familia, Vatikan'daki St. Peter Bazilikası, Paris'teki Eyfel Kulesi, Londra'daki Buckingham Sarayı, Rio de Janeiro'daki İsa Heykeli, New York'taki Empire State Binası ve Times Meydanı, Las Vegas'ın tüm ışıkları, Kuala Lumpur'daki ikiz kuleler, Rusya'daki Kremlin Sarayı ve Mısır'daki Piramitler'in de aralarında olduğu bin 500'den fazla ünlü yapıt, ışıklarını kapatarak destek verdi.

  Kampanyaya New York'taki BM Genel Merkezi, Empire State binası ve Times Meydanı ile turistik eğlence merkezi Las Vegas kenti de katıldı. BM'nin ikonik genel merkez binası saat 19.00'dan 22.00'ye kadar 3 saat süreyle ışıksız kalırken, Times Meydanı, Empire State binası ve  Las Vegas kenti de saat 20.30'dan 21.30'a kadar ışıklarını kapattı.

  Genel Sekreter Ban'ın iklim değişimi çağrısı
   
  "Dünya Saati"nin iklim değişimi eylemi ihtiyacına dikkati çekmeyi amaçladığını belirten BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, geçen hafta Grönland'a ziyaret gerçekleştirmişti.

  Zirveyle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Ban, Grönland'taki Fjord Buzdağları'nın ve orada bulunan buzulların hızla erdiğini ve ''Küresel ısınmanın etkileri, eriyen buzullar, aşırı hava koşulları ve denizlerin yükselmesi, Grönland halkının hayatını ciddi şekilde tehdit ettiğini" belirterek dünya liderlerinden zirveye gelme konusunda siyasi irade göstermelerini istedi.

  Genel Sekreter Ban'ın liderlik yapacağı İklim Değişimi Zirvesi BM'nin 69. Genel Kurul çalışmalarının yapılacağı eylül ayında New York'taki BM Genel Merkezi'nde yapılacak.

  Türkiye'den destek
   
  Doğal Hayatı Koruma Vakfınca (WWF) 157 ülkede düzenlenen "Dünya Saati'' kampanyasına, Türkiye'den sembolik eserlerin yanı sıra aralarında ünlülerin de olduğu çok sayıda kişi destek verdi.

  Vakfın, küresel iklim değişikliği başta olmak üzere, çevre sorunlarına dikkati çekmek amacıyla yürüttüğü kampanya kapsamında, Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Beykoz Kasrı, Ihlamur Kasrı, Küçüksu Kasrı, Ayasofya Müzesi, Topkapı Müzesi ile Ankara Devlet Opera ve Balesi Binası, 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklarını kapattı.

  Kampanyaya ilk kez katılan Sultanahmet Camisi, Süleymaniye Camisi, Fatih Camisi, Nur-u Osmaniye Camisi ve Yeni Cami de ışıklarını kapatarak "Dünya Saati"ne destek oldu.

  Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu