YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 27 Mart 2014

Tunceli'de iki yeni kenger türü tespit edildi

  • Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, öğretim üyelerinin il genelinde yaptığı çalışmada 2 yeni kenger türünün tespit edildiğini bildirdi.

    Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, birçok alanda çeşitli üniversite ve kurumlarla işbirliği yaptıklarını ifade ederek, "Dünya bilim literatüründe, botanik alanında ve bitki çalışmaları alanında 6 tür olan kenger sayısı, Tunceli Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyelerinin Viyana Doğa Tarih Müzesi yetkilileriyle yaptığı çalışma sonrasında 8'e çıkmış bulunmaktadır" dedi.

    Tespit edilen 2 yeni kenger türünün uluslararası bilimsel "Phytotaxa" adlı dergide yayımlanarak tescillendiğini ve tanıtıldığını aktaran Boztuğ, şunları kaydetti: "Bu kengerlerden birine sadece Munzur Vadisi'nde bulunduğu için 'Gundelia Munzuriensis' yani Munzur Kengeri, diğerine ise Dersim yöresinde yaygın olduğu için 'Gundelia Dersim' Dersim kengeri ismi verildi. Böylece dünyada 6 olan kenger türü sayısına sadece Dersim yöresinde yaptığımız çalışmayla iki yeni tür ilave etmiş bulunuyoruz. Bu da ülkemizde insan haklarının, demokrasinin, özgürlüklerinin yükselmesi sonucu Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu yeni kurulan üniversitelerimizin artık burada uluslararası işbirliği ile bilimsel araştırmalar yapması ve yapılan bu bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verileri tanıtması bakımında çok enteresan bir örnektir."

    Haber hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu