YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2013

İstanbul yeşile hasret

 • 12 Temmuz 2013 Cumhuriyet
  İstanbul'da kişi başına düşen yeşil alan miktarı, dünya ortalamasının çok altında. Sağlıklı bir ortamda 9 metrekare olması gereken kişi başına düşen yeşil alan oranı mega kentte sadece 1.97 metrekare. Kişi başına düşen ormanlık alan ise daha da az: 1.74 metrekare. Uzmanlar, 3. köprü projesinden sonra bu oranın daha da düşeceğini ve ekosistemin büyük ölçüde zarar göreceğini düşünüyor.

  TEMA Vakfı Şehir ve Bölge Planlama Koordinatörü Esra Yazıcı Gökmen 3. havalimanı ve 3. köprü projelerinin İstanbul’un kuzeyindeki su havzalarının kirlenmesine, yaban hayatın etkilenmesine ve ekolojik dengenin bozulmasına yol açacağını vurguladı. Gökmen, 3. köprü yapılırsa kentteki orman alanlarının yüzde 2’sinin yok olacağını kaydetti.

  ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik de, 3. köprünün ekosistem üzerinde tehdit oluşturacağını vurgulayarak “Kişi başına düşen yeşil alan miktarında artış olmamasının nedeni, sürekli aynı yerlerin ağaçlandırılması” dedi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce açıklanan yeşil alan oranlarının doğru olmadığını belirten Akkemik, 2004- 2010 verilerine göre İstanbul’da yeşil alan sayısının değil yalnızca ağaç sayısının arttığını, hep aynı alanlara değişik dönemlerde ağaçlandırma yapılarak göz boyandığını söyledi.

  Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu