YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 03 Temmuz 2013

Artvin'in bin 864 bitkisi kitapta toplanacak

 • 2 Temmuz 2013 Cumhuriyet
  Türkiye'nin zengin bitkisel tür çeşitliliğine sahip illerinden Artvin'de, biyolojik çeşitliliğin korunabilmesi ve tanıtımın yapılabilmesi amacıyla bin 864 bitkiyle ilgili bilgi ve fotoğrafların yer alacağı kitap hazırlanacak.

  Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Eminağaoğlu yaptığı açıklamada, Artvin'in 305'i nadir, 199'u endemik olmak üzere yaklaşık bin 864 bitkiyi bünyesinde barındırdığını söyledi.

  Bitki çeşitliliği açısından Artvin'in, Antalya ve İstanbul'dan sonra en zengin üçüncü il olduğunu vurgulayan Eminağaoğlu, bu kapsamda hazırlanan proje ile doğal bitkilerin tanıtıldığı kitap hazırlanması için Ziraat Bankası'nın desteğiyle yaklaşık iki yıl sürecek çalışma yapılacağını belirtti.

  Artvin'in, Kuzeydoğu Anadolu Bitkisel Çeşitlilik Merkezi içinde yer aldığını ve bunun önemli olduğunu anlatan Eminağaoğlu, şöyle devam etti:

  "Artvin'de yasal koruma statüsüne sahip iki milli park, üç tabiatı koruma alanı ve bir de tabiat parkı bulunuyor. Bunlar Artvin'in biyolojik çeşitlilik açısından ülkemizin en önemli alanlarından biri olduğunu ortaya koyuyor. Proje kapsamında Artvin'de doğal yayılışa sahip iletim demetli bitkilerin hem örnekleri alınacak hem de genel görünüş ve makro fotoğrafları çekilecek. Bu örneklere ilişkin olarak, bitki örneklerinin alındığı lokasyon bilgisi GPS koordinatlarıyla alındığı tarih ve yükselti gibi bilgiler de kaydedilecek."

  Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu